Koalice Jihomoravského kraje se v první polovině volebního období zabývala zejména koronavirovou pandemií, která znamenala velký nápor na nemocnice. Věnovala se také transformaci krajských nemocnic na akciovou společnost nebo přípravě stavby Sanatoria Pálava. Na pozici radního pro zdravotnictví se vystřídali tři lidé, což opozice kritizuje. V sociální oblasti se kraj zaměřil kromě jiného na zvyšování kvality v pobytových službách. Podle opozice však nemá zajištěné peníze na provoz. ČTK to řekli oslovení zástupci stran, které na podzim kandidují v krajských volbách.

Koalici v kraji nyní tvoří zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS a Svobodných a Starostové pro jižní Moravu. V opozici jsou ANO, SOCDEM, SPD a Spolu pro Moravu.

Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) považuje za nejtěžší zkoušku pandemii covidu-19, která začátkem volebního období propukla naplno. Domnívá se, že situaci kraj zvládl. „Dlouhodobě je největší výzvou udržet zdravotnictví v regionech v krajských rukách a posílit jeho pozici mezi ostatními zřizovateli v kraji. Po 20 letech existence krajů jsme udělali v tomhle ohledu velký krok a vznikla Jihomoravská zdravotní, která má jednotlivým nemocnicím pomáhat a pomoci je jednotně řídit,“ řekl Grolich.

Zřízení Jihomoravské zdravotní, která vznikla přeměnou ze společnosti Thermal Pasohlávky, chválí opoziční zastupitel a radní pro zdravotnictví v minulém období Milan Vojta (ANO)

„Zatím ale lepší koordinace nemocnic nefunguje. Byť chápu, že je to proces na roky,“ poznamenal. Schvaluje, že kraj vedením Jihomoravské zdravotní pověřil bývalého šéfa Nemocnice Znojmo Martina Pavlíka. Právě jeho odchod ze Znojma však vyvolal kontroverze.

Jako problematické Vojta vnímá to, že měli zdravotnictví za čtyři roky na starost tři lidé. „Trvá nějakou dobu, než se oblast naučíte a seznámíte se se vším. Za problém také považuji kauzu ohledně transformace nemocnic pod jednu akciovou společnost, což nebylo dobře připravené a zvedla se vlna kritiky i ze strany odborů,“ dodal Vojta. Současná koalice také podle něj měla do nemocnic více investovat, neboť nemají peníze třeba na opravu majetku. „V krajském rozpočtu na to peníze jsou,“ míní.

Předchozí vedení kraje řešilo spory na záchranné službě. Dva a půl roku stávková pohotovost skončila po odchodu ředitele Milana Klusáka do důchodu a nástupu nové ředitelky Hany Albrechtové

Situace je tam od té doby stabilizovaná. „V současné době máme relativní dostatek zaměstnanců, co se týče záchranářů, řidičů nebo operátorů. U lékařů se potýkáme stejně jako ostatní s nedostatkem,“ sdělila Albrechtová. Za současného vedení kraje se záchrance podle ní podařilo dotáhnout dlouhodobý projekt výstavby šesti nových základen, které nahradily ty již nedostačující.

Podle hejtmana je největší výzvou do budoucna stárnutí populace, což souvisí nejen se zdravotnictvím, ale i sociální oblastí

Gesční radní Jana Holomčík Leitnerová (Piráti) uvedla, že se za poslední čtyři roky podařilo výrazně navýšit úvazky pro terénní péči, kdy sociální pracovníci pomáhají lidem u nich doma. Chválí si spolupráci napříč odbory, například s investičním. „Společně se nám daří zvyšovat kvalitu prostředí v pobytových službách.Také rozšiřujeme kapacity pobytových zařízení, přičemž se zaměřujeme na vznik zařízení spíše menších a koncipovaných tak, aby se klienti cítili jako doma,“ sdělila.

Dále se podle ní podařilo rozšířit poskytování paliativní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb

„Lidé žijící například v domovech pro seniory mohou opravdu dožít v zařízení a důstojně odejít ze světa, například i za přítomnosti rodiny,“ řekla. Naopak se podle ní stále nedaří osvěta. „Pokud se rodina dostane do složité situace, kdy například některý ze starších členů rodiny po nemoci či úrazu potřebuje vyšší míru podpory, mnohdy neví, na koho se obrátit pro pomoc a neví o možnosti pečovatelských služeb či odlehčovacích služeb a automaticky hledají pobytovou sociální službu,“ doplnila.

Opoziční zastupitel Marek Šlapal (SOCDEM), jenž měl dříve sociální oblast na starost, souhlasí s tím, že koalice pracuje na zkvalitnění služeb. „Na druhou stranu s tím rostou provozní náklady a kraj neudělal nic pro jejich zajištění v budoucnu. Staví chráněná bydlení, ale z čeho je bude financovat? V porovnání s ostatními kraji je jižní Morava v této oblasti podfinancovaná a nezaznamenal jsem snahu paní radní o nápravu,“ uvedl. Kritiku směřoval také na pozdní zahájení opravy domova pro seniory S-centrum v Hodoníně, který v roce 2021 poničilo tornádo. „Rekonstrukce měla být okamžitá,“ tvrdí.