Česká republika bude mít od podzimu k dispozici vlastní hyperspektrální kameru na oběžné dráze kolem Země. Zařízení umožňuje pořizovat detailní snímky území a může pomoci přesněji mapovat například stav životního prostředí. Do vesmíru kameru vynese družice TROLL brněnské kosmické společnosti TRL SPACE, která o tom informovala v tiskové zprávě.

Kamera odhalí třeba nelegální skládky nebo znečištění toků

Hyperspektrální kamera dokáže z oběžné dráhy zachytit snímky ve více barvách, což umožňuje detailní rozlišení různých jevů. Má například velký potenciál při odhalování environmentálních problémů, jako jsou nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků či monitorování stavu vegetace. K těmto účelům bude snímky využívat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která bude prvním uživatelem této technologie. Kromě ČIŽP si bude satelitní snímky z hyperspektrální kamery moci pořídit jakákoliv instituce a subjekt v České republice i mimo ni.

Data ze satelitu budou prodávat

„Investovali jsme do stavby a vypuštění vlastního satelitu. Ten budeme provozovat a data z něj prodávat. To znamená, že kromě stavby satelitních misí zákazníkům na míru, což je náš hlavní byznys, se po vzoru západu pouštíme na nový trh. Prodej dat generuje miliony korun ročně a naši firmu a tým to posouvá do další etapy,“ uvedl generální ředitel TLR Space Petr Kapoun.

Projekt vede tým vědců

Spolupráce s ČIŽP je součástí projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky, který vede tým z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Má na starosti vývoj metodiky pro pořízení a zpracování dat z dálkového průzkumu Země.

Hyperspektrální snímky jsou velmi náročné na zpracování a využití

Družice s hyperspektrální kamerou bude nejen první česká, ale zároveň jedna z mála na oběžné dráze Země. „Satelitů s hyperspektrální kamerou s vysokým rozlišením jsou na oběžné dráze pouze jednotky. Hyperspektrální snímky jsou také velmi náročné na zpracování a využití. Podobné satelity navíc prioritně nepokrývají Českou republiku. Díky přístupu k těmto datům bude mít Česko unikátní příležitost využít ohromný potenciál hyperspektrálních dat pro zemědělství, ochranu životního prostředí či bezpečnost,“ uvedl Petr Boháček, manažer strategie z TRL Space.

Družici vybaví i softwarem s AI

Kromě hyperspektrální kamery bude družice TROLL vybavena také softwarem s umělou inteligencí od sesterského startupu Zaitra, který se postará o vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. Bezpečnost přenosu signálu mezi Zemí a družicí zajistí nový software pro šifrovanou komunikaci od další sesterské společnosti Corac.