Výměna střešní krytiny, nosných trámů v krovech, oprava kamenných ozdob na fasádě nebo nejvyšší kostelní věže v Brně. To je výčet prací při rekonstrukci gotického kostela svatého Jakuba. Téměř tříleté opravy chrámu přišly na 164 milionů korun. Kostel se pro věřící i návštěvníky otevře 28. června v 17 hodin při mši, kterou odslouží generální vikář diecéze Pavel Kafka. Zástupci farnosti to dnes sdělili novinářům.

Návštěvníkům nabídnou různé atrakce

Farnost letos nabídne návštěvníkům různé atrakce. Ve čtvrtek 25. července, na svátek svatého Jakuba, otevře v opraveném krovu multimediální expozici s holografickými prvky, na podzim vyhlídku ve věži. Ta nabídne brněnská panoramata z výšky 43 metrů. Od července budou moci turisté využít také moderní expozici a videoprohlídku chrámového interiéru i exteriéru. „Chceme lidem nabídnout prostor ke zklidnění, modlitbě či meditaci, aby se v tichu zastavili a načerpali v kostele novou energii,“ uvedl farář Jan Pacner. Ten o svatém Jakubovi mluví jako o gotickém skvostu v centru Brna, který láká přitažlivostí nejen věřící.

Rekonstrukce přišla na 164 milionů korun

„Výtěžek z návštěvnických prohlídek použijeme na splácení úvěru, který jsme si jako farnost museli kvůli nutným vícepracím vzít. Celkově vyšla rekonstrukce na 164 milionů korun. Finance navíc si vyžádal horší stav některých opravovaných prvků. Bylo nutné například vyměnit více shnilých trámů v krovech, než předpokládal průzkum před rekonstrukcí. Problematické byly rovněž kamenné prvky na fasádě. Původně jsme je chtěli ve velké míře pouze restaurovat, nicméně až po postupném rozebrání se ukázalo, že jsou v havarijním stavu a museli jsme nechat vyrobit zcela nové,“ vysvětlil Jan Lerche z ekonomické rady farnosti.

Náročná oprava přinesla nejedno překvapení

Kromě trámů v krovu a nové střechy má kostel nová vitrážová okna a obnovené kamenné prvky fasády. Restaurátorské práce byly skutečnou výzvou i pro řemeslníky a restaurátory. „Je to nejnáročnější obnova památky, jakou jsem zažil – pod finančním i časovým tlakem jsem musel rozhodnout, jestli k opravám přistoupit důsledně a řemeslně správně, nebo se spokojit s provizoriem a finální řešení přenést na další generaci tak, jak to bylo v minulosti. Těší mě, že si farníci uvědomili, že i přes finanční náročnost je kvalitní přístup k opravám tou správnou cestou. Úsilí a peněz to stálo opravdu dost, ale jsme se vším spokojeni a z výsledku máme samozřejmě radost,“ uvedl manažer stavby Aleš Taufar.

Měděná střecha by pokryla dvě hokejová kluziště

Podle něj vyměnili měděnou střechu o ploše 2500 metrů čtverečních, což jsou pro představu dvě hokejová kluziště, která má hmotnost 22 tun. „Nový je i jedlový krov pod střechou. Ten původní tam vydržel 300 let a na jeho výměnu padlo 250 kubíků dřeva, což je takový menší les. „Nepoužili jsme tam přitom ani jeden hřebík či šroub. Všechno jsme spojili pomocí dubových kolíků nebo klínů. Zasklili jsme 26 velkých oken. Proto jsme se rozhodli zvýšit rozpočet, abychom to nenechali na další desetiletí. My už tu nebudeme, ale kostel bude sloužit dalším generacím,“ řekl Taufar. Část kostela ještě obklopuje lešení, ale i to do podzimu zmizí.

Většinu nákladů pokryly dotace

Náklady ve výši 164 milionů korun. „Evropská unie poskytla 111 milionů, dalších 10 milionů přispělo město. Kraj dal 3,5 milionu na expozici a necelých 40 milionů korun má zaplatit farnost. Od začátku opravy jsme na darech vybrali 4,8 milionů korun. Na rekonstrukci si farnost vzala úvěr 33 milionů korun, které spolu s půjčkami od drobných přispěvatelů teď bude postupně splácet. Jakákoli další podpora je proto i nadále vítaná,“ vypočítal Lerche.