„Vina, bezmoc nebo strach, že se bude situace opakovat. S takovými pocity se potýkají řidiči, kteří jsou účastníky dopravní nehody. Neřešený stres může vyústit ve vážné psychické nebo i tělesné problémy,“ popsala Tomaštíková. Ročně jsou podle mluvčí účastníky více než 700 nehod, odbornou pomoc vyhledá necelá desetina z nich.
„Ponehodovou péči jsme v dopravním podniku nabízeli vždy, nyní ale chceme o její důležitosti více informovat a klást na ni důraz. Začali jsme spolupracovat s Centrem dopravního výzkumu, se kterým sdílíme své zkušenosti. I nezaviněná drobná nehoda může přinést vážné psychické problémy, čemuž chceme předcházet,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
Všeobecných služeb podnikových psycholožek působících v Centru psychologických služeb a rehabilitace Unity se v průběhu posledních let naučili zaměstnanci podniku využívat čím dál častěji. „Za poslední tři roky evidujeme nárůst počtu klientů o 80 procent. V loňském roce jsme s klienty absolvovaly 139 sezení. Zaměstnanci se na nás neobrací jen s pracovními problémy, ale i s osobními starostmi. Často se řešíme úzkosti, stres, zvládání emocí nebo rodinné problémy. Pouhých 6 sezení z toho počtu se týkalo intervence po nehodě,“ dodala psycholožka a vedoucí centra Unity Eva Jurčáková.
Právě proto se dopravce v rámci své kampaně Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna nyní na ponehodovou péči o řidiče zaměří. Vážné psychické problémy totiž řidičům může způsobit i nehoda, kterou nezavinili.
Podle psycholožky je důležité se o své pocity podělit, pokud se tyto emoce dlouhodobě neřeší, mohou se časem projevit jako tělesný problém. „Klienta například trápí krční páteř, bolesti hlavy, zažívací potíže nebo nespavost. Po tak dlouhé době už si ani nespojí, že problémy souvisí s traumatem z nehody,“ podtrhla Jurčáková.
V praxi zaznamenala řidiče, který se kvůli psychickým následkům po nehodě rozhodl podnik opustit. „Dnes opět jezdí, ale to jsou přesně ty případy, kterým chceme předcházet. Vzpomínám si i na řidičku, která měla tak vážné psychické problémy po nehodě, že mluvila o sebevraždě. Plánujeme proto zaškolit dispečery, kteří bývají u nehod jako první, aby posoudili psychický stav řidičů a doporučili jim návštěvu našeho centra. Stejně tak budeme nutnost ponehodové péče zdůrazňovat na školeních řidičů,“ uzavřela Jurčáková.