Úrazů vzniklých popálením v posledních desetiletích ubývá jak mezi dospělými, tak mezi dětmi. A díky moderním léčebným postupům a technologiím se daří úspěšně léčit i těžší případy. Jelikož se však popálení potýkají s problémy prakticky celý život, spolupracuje s lékaři na Klinice popálenin a plastické chirurgie Fakultní nemocnice Brno pacientská organizace Popálky. Podle její vedoucí Jany Lacinové rodiče dětí, děti i dospělé provázejí celý život často více psychické než fyzické problémy.

Přežijí i silně popálení

„Popáleninové trauma patří mezi nejvážnější úrazy. Díky pokrokům přežívají i pacienti, kteří mají velký rozsah popálenin. Můžeme se soustředit nejen na to, aby přežili, ale i na kvalitu jejich života,“ řekl přednosta kliniky Libor Streit. Popáleniny jsou stále častým úrazem, většinou mají ale malý rozsah.

U dětí jde velmi často o opařeniny

„Naše spádová oblast jsou dva miliony lidí a ročně máme zhruba 350 případů, z nichž čtvrtina jsou děti. Počet dospělých i dětí klesá díky preventivním programům, které mají zásadní roli. Klesá nejen počet, ale i rozsah popálenin. Klesající trend je způsobený také změnou způsobu života. U dospělých ubývá průmyslových úrazů díky bezpečnostním pomůckám a důrazu na bezpečnost práce. Děti si zase hrají mnohem méně nekontrolovaně venku,“ uvedl Streit. U dětí jde velmi často o opařeniny, protože se něčím horkým polijí, případně se dostanou do kontaktu s plamenem. U dospívajících či dospělých je to často úraz z nedbalosti či pod vlivem omamných látek, způsobený například manipulací s hořlavými či výbušnými látkami.

Popálky pomáhají už 30 let

Organizace Popálky vznikla před 30 lety jako Sdružení pro pomoc popáleným dětem, před deseti lety se přejmenovala na Popálky a začala pomáhat všem. Podle lékaře Radomíra Magera totiž popálení trpí psychickými poruchami. „U některých se téměř vůbec neprojeví, ale někteří potřebují psychologa po celý zbytek života. Hodně záleží na tom, zda úraz přijmou,“ uvedl Mager.

Na setkání sdílejí příběhy

Popálky proto pomáhají rodičům dětí, dětem samotným i dospělým řešit problémy, které s úrazem přicházejí. „Ze všeho nejdřív po úraze vysvětlujeme, jak se starat o popálená místa. U těžších případů pomáháme vyřizovat další sociální služby a řešit i právní problémy,“ řekla Lacinová. Popálky organizují také setkání, kde mohou popálení a rodiče dětí sdílet příběhy. „Podobně funguje i uzavřená komunita na facebooku,“ poznamenala vedoucí. Připravují také preventivní a vzdělávací programy ve školách, provozují e-shop pro svoje členy. „Na jednom místě mají všechny použitelné krémy, kterými se musejí mazat a které pojišťovna neproplácí. Díky spolupráci s výrobci máme i nižší cenu než v lékárnách,“ řekla Lacinová.

Sama byla popálená na 60 procentech těla

Pro děti je popálenina komplikovaná i v tom, že musejí chodit opakovaně na operace. Jizva má tendenci se stahovat a kůže v daném místě neroste. „Sama jsem byla popálená na 60 procentech těla, když jsem ve 13 letech vylezla na vagón pod trolejemi. Jak jsem dospívala a poslouchala příběhy děti a rodičů na různých setkáních, chtěla jsem, aby jim byla organizace k dispozici. Rodině se obvykle převrátí život vzhůru nohama a potřebuje pomoc. A od toho tady jsme. Je skvělé, že můžeme spolupracovat s klinikou, protože jsme sociální pracovníci, a ne lékaři. Takže můžeme lékaře vždy požádat o odbornou pomoc,“ řekla Lacinová.