Brněnská hvězdárna připravuje pro letní Festival planet novinku, a to nafukovací model Země ponořené do tmy, se znázorněním nočních zdrojů světla i polární záře. Takzvanou Temnalónu si zájemci na Kraví hoře prohlédnou od 10. do 16. července a poté znovu od 1. do 8. srpna. Obří nafukovací modely vesmírných těles se v posledních letech staly specialitou Hvězdárny a planetária Brno, turistickou atrakcí a vyhledávaným motivem amatérských i profesionálních fotografů.
Lidská síla, dálniční tahy i hranice
„Na Temnalóně jsou zobrazena lidská sídla, některé dálniční tahy, ostře střežené hranice. U severního a jižního pólu najdete prstenec polárních září, tedy oblast, kde se tento přírodní jev vyskytuje nejčastěji. Naopak chybí další přirozené, avšak pomíjivé světelné zdroje – samozřejmě blesky, ale také noční svítící oblaka nebo meteory,“ popsal v tiskové zprávě Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
Podklady jsou ze sondy
Podkladem pro Temnalónu se stala především pozorování ze sondy Suomi NPP, která od roku 2012 monitoruje planetu z výšky asi 800 kilometrů a dokáže zaznamenat noční světla s šestkrát větším prostorovým rozlišením a 250násobným dynamickým rozsahem než předcházející detektory. Umí tak zachytit jednotlivé pouliční lampy nebo rybářské lodě.
Tři týdny pozorování
Aby mohla vzniknout kompletní mapa nočních světel na celé planetě Zemi, bylo zapotřebí tří týdnů pozorování, během nichž sonda 312krát přelétla oba póly a pořídila 2,5 terabajtu dat. Pomocí speciálních algoritmů se podařilo odstranit vliv mraků i jiných přírodních zdrojů světla.
Vytvoření Temnalóny byla výzva
„Vytvoření nafukovacího modelu planety Země v noci byla velká výzva. Nejen, že se tradičně jednalo o graficky náročnou práci, ale zabrat nám dal i samotný tisk modrých a černých odstínů,“ uvedl Michal Okleštěk, který spolu s Janem Machátem tvoří uskupení VISUALOVE. „Texturu jsme dále doplnili polárními zářemi a oblačností. To modelu dodává realističtější vzhled a jistou hloubku,“ doplnil Okleštěk.
Festival planet
Součástí Festivalu planet bude výstava o temné podobě planety Země, letní kino s vědecko-fantastickými filmy nebo také mimořádné projekce v digitáriu, včetně hudebního pořadu Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon.