Ochránce přírody Vilém Jurek varuje před šířením invazní rostliny klejichy, kterou označil za tikající bombu. Ohrožené podle něj mohou být hustopečské mandloňové sady, ale i další lokality v okolí Pohořelic na Brněnsku, na Břeclavsku nebo Znojemsku. Ochránci o tom dnes informovali v tiskové zprávě. Na ohrožení sadů upozorňovali už loni. Invazní nepůvodní rostliny či zvířata se obecně díky svým vlastnostem a nepřítomnosti predátorů rychle šíří, vytlačují původní druhy a jsou schopné místa svého výskytu zcela změnit.

Vyklíčí i po pěti letech

Klejicha hedvábná se v teplých oblastech Moravy a Čech šíří teprve v posledních letech. Tato až metr a půl vysoká rostlina pocházející ze Severní Ameriky se do Evropy dostala jako okrasný druh, využívala se i jako medonosná rostlina. Díky schopnosti snadného šíření pomocí lehkých ochmýřených semen, kterých jedna rostlina vyprodukuje zhruba 1500 a vyklíčí klidně i po pěti letech, i vegetativního šíření pomocí oddenků, dokáže rychle ovládnout plochy, jako jsou okraje silnic a tratí, louky, vinice, sady i pole. Oddenky mohou být až 1,5 metru pod zemí. Vyráží z nich výhony, kterých může být až 30 na metr čtvereční. Při poranění rostlina roní bílé jedovaté mléko.

Týden po seči nacházejí další výhonky

Likvidací klejichy se zabývají ochránci prostřednictvím projektu LIFE. „Místa s klejichou, která se v dobré víře letos pokosila bez použití herbicidu, na který v rámci projektu nejsou peníze, masivně zarůstají novými výmladky. Týden po seči nacházíme už 20centimetrové výhonky. Na řadě míst má klejicha téměř metr a jde to květu. Při prvních kontrolách jsme objevili nová ohniska, často od několika desítek metrů čtverečních až po hektarové plochy,“ upozornil Jurek, který v projektu pracuje jako odborný terénní pracovník.

Je to tikající bomba, varují ochránci přírody

Podle Jurka se problém řeší nesystematicky, kdy některé samosprávy spolupracují a uvědomují si vážnost situace. Řada představitelů však o klejiše buď neví a má ji za obyčejný plevel nebo problém ignoruje. Podle Jurka chtějí ochranáři zapojit více obcí, upozornit je na „tikající bombu“. „Abychom mohli říct, že se nějak posunuje, musí všechny subjekty táhnout za jeden provaz – vlastníci pozemků musí souhlasit se zásahy, kraj musí vyčlenit finance na likvidaci, obce a města musí reflektovat výskyt klejichy a být v součinnosti s krajským úřadem. V neposlední řadě musí orgán ochrany přírody v jedné sezoně naplánovat nárazový zásah, kdy se zlikvidují všechna ohniska,“ sdělil Jurek.

Cílem je úplná likvidace klejichy v ČR

Klejicha je od roku 2017 na seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU, cílem je její úplná likvidace na českém území. Mechanická likvidace ale není až na výjimky účinná, kdy posečení vede k rychlému růstu z oddenků. Prakticky jedinou možností, jak se jí zbavit, je aplikovat herbicid. První dávku před odkvetením, ideálně v červnu, další na přelomu srpna a září. Zásahy je pak třeba opakovat několik let.