Černé fotovoltaické panely se po střechách rodinných i bytových domů objevují stále častěji. K pořízení vlastní elektrárny se přiklání v dnešní době mnoho lidí. Firem, které systém nabízejí, včetně zajištění dotací je mnoho, jak se v nich ale vyznat? Jak se orientovat v celém systému, co vlastně vybrat a na co si dát pozor? Na naše dotazy odpovídal ředitel společnosti Unifast – Vojtěch Jonáš.
Vaše společnost je na trhu od roku 2005, což je dlouhých 18 let. Jak vypadá váš dnešní zákazník, co nejčastěji realizujete?
V současnosti se jedná o informované klienty, kteří už ví co od fotovoltaiky očekávat. Tedy nezávislost na dodavatelích komodit a jejich cenících, které jsou jako na houpačce. Našim zákazníkem je také ten, který realizací fotovoltaiky chce zhodnotit svoji nemovitost i své finanční prostředky, které by mu jen tak leželi na účtu a ztráceli svojí hodnotu. Nejčastěji pro rodinné domy dodáváme fotovoltaiky s výkonem 6 kW a bateriovým úložištěm 10 kWh.
Fotovoltaika je dnes velmi skloňované slovo, jaké výhody přináší pro majitele rodinných domů?
Výhodami fotovoltaických elektráren pro rodinné domy je zejména energetická nezávislost a soběstačnost, krátká doba návratnosti, zhodnocení nemovitosti i finančních prostředků, zelený zdroj energie a možnost využití čerpání dotací.
Co nabízíte jiného, než ostatní společnosti se stejným zaměřením?
Zakázky provádíme bez záloh a s dodáním do jednadvaceti dní. To si myslím, že je pro zákazníka velmi důležité! Po instalaci fotovoltaiky a jejím prvním spuštění zákazník zaplatí 90% ze smluvené ceny. Po doložení všech nezbytných dokumentů a revizí, uhradí zákazník zbytek ceny. Pokud práce nestihneme ve sjednaném termínu, může zákazník uplatňovat nemalé finanční náhrady, kterým se smluvně zavazujeme.
Rád bych také podtrhl, že práce provádíme s vlastními českými zaměstnanci. Úplně původně jsme na trh vstupovali jako specialisté na požární ochranu, takže zákazníkům dokážeme nabídnout i více druhů řešení požární ochrany jejich nové FVE pro jejich bezpečný domov a účinnější práci HZS.
Je hodně lidí, kteří se rozhodli pro realizaci fotovoltaiky, ale nedopadli dobře. Některé firmy zkrachovaly, zákazníci přišli o peníze a jsou i tací, kterým na dvorku přistály panely, ale už nebyl nikdo, kdo by zakázku dokončil. Jak je to u vás, jaké máte záruky?
Protože jsme na českém trhu opravdu dlouho a vážíme si důvěry našich zákazníků, kteří si vybrali pro realizaci naši společnost, dodáváme práce bez záloh. Tímto dáváme za sebe najevo i my, že našim zákazníkům věříme v provedení úhrady za námi dodanou fotovoltaiku, za naší kvalitní prací si totiž stojíme. Navíc máme platné pojištění odpovědnosti do výše 20 000 000 Kč.
Jak dlouhý proces vašeho zákazníka čeká? Kdy se dočká realizace, řekněme od podpisu smlouvy?
Ihned po podpisu smlouvy se zahajují kroky k podpisu smlouvy o připojení výrobny do sítě distributora a zároveň registrujeme zákazníka do programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Na návrh smlouvy o připojení čekáme zpravidla jeden měsíc. Tento časový úsek bohužel neovlivníme. Návrh smlouvy s distributorem za zákazníka podepíšeme na základě plné moci a odesíláme zpět. Od tohoto data máme 21 dní na to, abychom zákazníkovi předali technologicky plně funkční a odzkoušenou výrobnu. Do dalších 21 dní provedeme nezbytné revize a inženýrskou činnost k legalizaci výrobny u distributora. Distributor poté žádosti shlédne a cca do 14ti dnů zašle termín s návštěvou technika. Ten zákazníka navštíví a vydá dokument, že se výrobna může plnohodnotně používat. Poté se již čeká na kladné stanovisko ministerstva k vyčerpání přislíbené výše dotace. Pokud slíbené termíny ve smlouvě nesplníme, může zákazník nárokovat smluvní pokuty, které ve smlouvě máme.
Významnou roli při financování hrají dotace, toho se řada lidí bojí. Dokážete jim s papírováním pomoci?
Samozřejmě. Dodáváme kompletní služby. Tedy dotace zajišťujeme vlastními pracovníky z našeho dotačního oddělení.
Kdy je ideální plánovat realizaci fotovoltaiky?
Kdykoliv. Díky zkušeným montérům lze práce provádět i v zimních měsících.
V nabídce máte i fotovoltaický ohřev vody, kde k bojleru stačí jen čtyři panely. Uvádíte, že zákazník doplatí za vše jen 10 tis. korun. Pro koho je vlastně nabídka ideální? Opravdu je to konečná cena, nic víc nedoplácí? Co je vše v ceně, kdo to ve finále platí?
Naše nabídka fotovoltaického ohřevu vody je vhodná pro seniory i aktivní občany. Obě skupiny mohou nárokovat dotace. Liší se ovšem v jejich výši. Nejvyužívanější jsou dotace pro seniory, kdy pro seniora je výše dotace 90 000,- Kč, ta se vyplácí předem. Realizace samotná ho pak po odečtení dotace vyjde na 1,- Kč – pokud se rozhodne, že zásobník vody připojí jeho vlastní instalatér. Pokud se rozhodne využít službu kompletní, pak ho po odečtení dotace investice vyjde na 10 000,- Kč. V této ceně je vše, včetně vyřízení vhodné dotace. Pokud chcete vědět více, podívejte se na náš web nebo zavolejte.
Pokud už se pro fotovoltaiku rozhodnu, jaké doklady potřebuji, případně, musím nemovitost vlastnit?
Nemovitost vlastnit nemusíte. Bude Vám postačovat souhlas vlastníka, že s instalací výrobny fotovoltaiky souhlasí.
Jaký je vlastně rozdíl mezi fotovoltaikou a solárním systémem?
Solární systém je řešení pouze pro ohřev vody, fotovoltaický systém vyrábí elektřinu, která může ohřívat nejen vodu, ale i zásobovat dům elektrickou energií.
V kurzu jsou i větrné elektrárny, jaký je zájem u majitelů rodinných domů?
Zájem samozřejmě je a veliký! Využíváme totiž produkty od renomovaného německého výrobce v provedení axiálním i vrtulovém. Bohužel realizace větrné elektrárny je administrativně náročnější než realizace elektrárny fotovoltaické. Je to zejména množstvím dotčených orgánů, kteří se k realizaci vyjadřují. Ale také i nevhodnou polohou objektu např. je dům v zástavbě, blízko sousedů a podobně.
Závěrem – Je nějaké obecné omezení dotací, do kdy na ně lidé ještě dosáhnou nebo naopak, kdy se znovu otevřou?
Tyto dotace jsou nárokové. Tedy má na ně nárok každý, kdo splní podmínky programu, které jsou pro standardní vlastníky domu lehce splnitelné. Náročnější případy se řeší individuálně včetně konzultací s administrátory dotačních výzev. Na konci letošního června se aktuální dotační výzva uzavírá, aby proběhlo sumarizační kolečko a „inventura“. Od září je pak avizováno pokračování s drobnými aktualizacemi, které nejsou nijak zásadní. Podle posledních informací z ministerstva životního prostředí budou ještě dostupnější a výhodnější, tak se nechejme překvapit. Zároveň bych chtěl podotknout, aby lidé s pořízením fotovoltaiky příliš neotáleli a využili její dotované pořízení. Již se ve zprávách dočtete o avizovaném navyšování cen energií v podzimních měsících.