Nemocnice u sv. Anny v Brně získala oprávnění pro přípravu sérových kapek, které se využívají při léčbě syndromu suchého oka. Kapky se vyrábějí z krevního séra pacienta a slouží v případech, kdy běžná léčba selhává. Léčebný program na jejich přípravu iniciovala oční lékařka Markéta Zemanová, kterou k tomu vedl narůstající počet pacientů se syndromem suchého oka a výpadek dostupných farmaceutických přípravků. Nemocnice o tom informovala v tiskové zprávě.

„Na jaře na trhu nebylo dostatečné spektrum účinných léků pro tyto pacienty. Bylo mi líto, že jsou kvůli svým potížím často vyřazováni z běžných denních aktivit,“ řekla Zemanová. Dodala, že nemocní nejsou vždy dobře informovaní o závažnosti problému a do ambulance přicházejí až v momentě, kdy jejich nález vyžaduje chirurgickou léčbu.

Syndrom suchého oka je onemocnění povrchu oka

Mezi příznaky patří pocit cizího tělíska nebo písku v očích, pálení, únava, tlak, bolest a diskomfort očí. Pacienti si stěžují na zhoršené vidění, světloplachost, netoleranci kontaktních čoček, klimatizovaného nebo větrného a zakouřeného prostředí.

Jednou z takových pacientek a zároveň první nemocnou, která získala své autologní sérové kapky vyrobené v nemocniční lékárně, je Ivana Dohnálková. „Cítila jsem se, jako bych v očích měla žiletky. Víčka se mi lepila k oku a moje potíže vygradovaly letos v únoru, kdy se u mě objevil velký zánět. Po neúspěšné léčbě několika antibiotiky jsem se setkala s paní doktorkou Zemanovou, která mi představila svůj plán,“ uvedla.

Do léčebného programu na přípravu kapek je zapojeno několik pracovišť fakultní nemocnice

Proti běžně dostupným umělým slzám mají být účinnější a bez nežádoucích účinků, hradí je zdravotní pojišťovna. „Hlavní léčivou látkou je vlastní sérum pacienta, které se vyfiltruje z jeho krve. Následně se v lékárně ve vhodném poměru rozředí a po kontrole mikrobiologickým ústavem vydá ve zmražené formě pacientovi,“ dodala Zemanová.