Centrum pro cizince Jihomoravského kraje zaznamenává nápor uprchlíků z Ukrajiny, kteří mají problém s vyplněním online formuláře pro žádost o humanitární dávku. Sdělila to ředitelka centra Alena Krejčí. Nová pravidla podpory uprchlíků platí od soboty, víkend Krejčí hodnotí jako klidný, nápor přišel až s prvním pracovním dnem.
Nemají bankovní identitu nebo identitu občana
„Řada klientů dříve o podporu žádala osobně, ale teď nově se bude procesovat elektronicky a mnozí mají problém dostat se do elektronické verze žádosti. Nemají vyřízenou bankovní identitu nebo identitu občana, někteří nemají ani e-maily, chytré telefony nebo sim karty s českým číslem. Asistujeme jim tedy, aby se mohli vypravit někam na Czech POINT a tam si vše zřídili,“ sdělila Krejčí.
Uprchlíky upozorňovali v kampani
Podle ministerstva práce ale na změny v podpoře připravovaly uprchlíky velmi intenzivně kampaně ministerstev práce i vnitra a neziskových organizací. „Na možnost on-line vyřízení humanitární dávky aktivně upozorňujeme už od chvíle, kdy byl formulář spuštěn poprvé, tedy před více než rokem,“ uvedl mluvčí MPSV Jakub Augusta.
Většinou si dávky vyřizují online
Běženci si podle něj navíc již nyní v naprosté většině vyřizují humanitární dávku on-line. „Přes webovou aplikaci bylo za minulý měsíc podáno 97 procent všech žádostí, z nich bylo automaticky zpracováno 93 procent žádostí,“ uvedl mluvčí. „Samozřejmě platí, že situaci podrobně sledujeme a jsme připraveni operativně reagovat,“ dodal Augusta.
Někteří nebyli na změny připravení
Podle Krejčí ale někteří uprchlíci nebyli na změny připraveni, a to i přesto, že měli být upozorněni. Podle jejích informací je velký nápor také v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Hněvkovského ulici v Brně, které spravuje ministerstvo vnitra. „Klienty ale chceme zklidnit. Všichni přišli z kraje měsíce, ale jejich žádosti budou podle nových pravidel posuzovány až po 18. červenci,“ řekla Krejčí. Centrum o víkendu v souvislosti se změnami takzvaného lex Ukrajina zřídilo speciální linku. Za dva dny tam zavolalo asi 60 lidí. Většina se ptala právě na vyplňování on-line formuláře pro žádost o humanitární dávku.
Nová pravidla podpory uprchlíků platí od 1. července
Běžencům, kteří mohou pracovat, bude stát hradit nouzové ubytování pět měsíců. Poté si ho musí platit sami, nebo se musí přestěhovat. Zdarma ho dál mají jen děti, senioři či postižení, tedy zranitelné skupiny. Solidární příspěvek lidem, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě příchozí ubytovali, se od července přestal vyplácet. Na humanitární dávku mají nově nárok jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem a náklady na bydlení, které stanovila vláda na 3000 korun na měsíc na osobu v evidovaném bytě a na 2400 korun jinde.