Bytové družstvo Ibsenka tento týden dostalo cenovou nabídku z města na koupi bytových domů. Za 250 milionů korun, které v červnu schválili brněnští zastupitelé, ale domy v ulici Ibsenova 9, 10 a 11 nájemníci kupovat nebudou. Na privatizaci přitom čekali od roku 2013, kdy je město doporučilo k převodu do osobního vlastnictví. Družstvo nyní jedná s bankou, aby nemuselo platit sankční poplatek za nevyčerpání úvěru, řekla jeho předsedkyně Helena Eklová.
Zastupitelé letos v červnu zrušili rok starý záměr prodat nájemníkům byty do osobního vlastnictví za 158 milionů korun. Částku na základě nového posudku, který měl více odpovídat situaci na trhu, zvýšili na 250 milionů. Město přitom cenu zvýšilo už jednou, ze 124 na 158 milionů.
Družstvo si již dříve vzalo úvěr 100 milionů korun a vyšší sumu není schopno zaplatit
„Navýšili částku o sto milionů, to je nerealizovatelné. Třeba pro mě by to znamenalo splátku úvěru 35.000 korun měsíčně,“ řekla Eklová. Nový znalecký posudek označila za účelový, protože podle informací od nájemníků je nikdo se žádostí o prohlídku neoslovil. „Dům má 72 bytů a v posudku byl zevnitř focený jen jeden, který je prázdný. Ani nás, jako předsednictvo družstva, nikdo nekontaktoval, abychom znalci ukázali stav nemovitosti,“ doplnila.
Náměstkyně primátorky Karin Podivinská (ANO), která má bydlení na starost, řekla, že od družstva nemá žádné vyjádření o tom, že by byl s posudkem problém. „Zadali jsme standardní znalecký posudek. Neznám přesné postupy, ale předpokládám, že znalec tam byl,“ uvedla.
Nájemníci před osmi lety založili družstvo jen kvůli privatizaci a sjednali si úvěr s bankou
Mnozí lidé, aby měli bankou požadovanou část z vlastních zdrojů, si sami brali úvěry či prodávali část majetku. Lhůta pro čerpání úvěru družstva končí 14. srpna a už nyní je jasné, že čerpaný nebude. Hrozí tedy sankční poplatek, který v případě Ibsenky přesahuje milion korun. Eklová chce s bankou o situaci jednat a doufá, že se dohodnou na nějaké úlevě. Také Podivínská uvedla, že vstoupí do jednání s bankou a družstvu pomůže, pokud ji o to oficiálně požádá.
Bez ohledu na sankční poplatek chce družstvo po městu, aby uhradilo škodu, která v důsledku letitých snah o privatizaci nájemníkům vznikla
Jen provoz družstva Eklová odhadla na milion korun. Zdůraznila například práci právníků, daňových poradců, ale i poplatky za sjednaný úvěr. Pokud se s vedením města nedohodnou, plánují podat žalobu. Totéž hrozí i od jednotlivých nájemníků.
Vedle finanční stránky se nájemníci nyní musí vyrovnat s tím, že byty, o jejichž koupi několik let usilovali, do svého vlastnictví nezískají. Mnozí je přitom chtěli i kvůli opravám. Městská část do nich léta neinvestovala, protože očekávala, že privatizace bude otázkou jednoho až dvou let a lidé si pak budou moct opravovat již vlastní byty. V domě jsou původní okna z roku 1967, stejně tak elektroinstalace a řada dalších věcí. „V našem bytě je nutné vyměnit kuchyň, koupelnu i elektřinu. Od loňska je nachystaný na rekonstrukci a nyní dočasně žijeme u manželových rodičů,“ dodala Eklová.