Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) vnímá jako důležité připomínat si dnešní výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou i s ohledem na konflikt na Ukrajině. Rusko se podle něj chová na Ukrajině stejně jako kdysi v Československu. Grolich to řekl novinářům při kladení věnců k pamětní desce Danuše Muzikářové na Moravském náměstí v Brně. Aktu se zúčastnil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a primátorka města Markéta Vaňková (ODS). Osmnáctiletou Muzikářovou zastřelily ozbrojené složky v srpnu 1969 při demonstraci při prvním výročí okupace, když se náhodou ocitla na místě, kde Lidové milice zasahovaly proti demonstrantům.
Rusko se chová pořád stejně
„Dnes to není 55 let, ale v podstatě rok a půl. Rusko se pořád chová stejně a musíme si uvědomit, že jak se teď chová na Ukrajině, tak se chovalo i k nám. Pro někoho je to historie, ale je to pořád přítomnost. Mezinárodní sousedské vztahy by měly fungovat úplně jinak, než tomu bylo v srpnu 68 u nás nebo loni na Ukrajině,“ řekl hejtman. Vnímá, že rok 1968 v lidech stále rezonuje, a to i v těch, kteří jej nezažili. „Byla to tak silná událost, že v nás pořád je,“ dodal.
Smutný příběh Danuše Muzikářové
Ministr Válek zdůraznil, že je důležité připomínat si také oběti roku 1969. „Znovu došlo k demonstracím a bohužel ti, kteří je potlačovali, byli čeští komunisti. Danuše byla jednou z obětí a její příběh je extrémně smutný. Inicioval jsem zákon o odškodnění těchto obětí, který prošel, a cítím za svou povinnost u připomínky vždy být. Musíme si uvědomit, že nejen rok 68, ale i v roce 69 pokračoval odpor národa, a především studenti a mladí si uvědomovali, v jak zoufalé situaci jsou,“ uvedl ministr. Ten v době invaze chodil na základní školu. Přesto si pamatuje, že pro jeho rodiče a prarodiče to byl velmi silný moment. „Maminka i tatínek plakali, babička se modlila. Zažili druhou světovou válku a báli se, že zase začne válka,“ dodal.
Pět obětí během dvou let
V roce 1968 při okupaci zemřeli v Brně tři muži, o rok později byla při výročí zastřelená osmnáctiletá Muzikářová i o deset let starší Stanislav Valehrach. Muzikářová byla zastřelena zezadu 21. srpna 1969, když se náhodou ocitla na místě, kde Lidové milice zasahovaly proti demonstrantům. Nikdy se nepodařilo zjistit, kdo střílel, v úvahu připadali jak příslušníci bezpečnosti, tak milicionáři. Výročí 55 let od začátku okupace vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou dnes v Brně připomnělo kladení věnců také u pamětních desek Stanislava Valehracha, Josefa Žemličky a Viliama Debnára.