Torza dvou rozstřílených aut z Ukrajiny si prohlédnou kolemjdoucí na Moravském náměstí v Brně, zároveň si na panelech přečtou příběhy jejich majitelů. Výstava Paměti národa je součástí přehlídky Štetl Fest, která začíná právě dnes a je primárně věnovaná židovské kultuře, ale také souvisejícím tématům historie i současnosti. Další zničené auto najdou lidé na Římském náměstí, stejně jako rozstřílený člun, se kterým chtěli dobrovolníci pomáhat zvířatům v zaplaveném Chersonu.
Vraky dovezli z Kyjevské oblasti
Paměť národa dovezla vraky aut z Kyjevské oblasti, aby lidem v Česku zprostředkovala prožitek toho, jak vypadá válka na Ukrajině. „My jsme ta auta dovezli původně čtyři z jednoho vrakoviště poblíž Kyjeva, dohledali jsme jejich majitele a natočili jsme je. Zajímavé na tom je to, že většina těch aut posloužila jejich majitelům v prvních měsících toho konfliktu, že s nimi odvezli svoje rodiny, blízké a sousedy do bezpečí, a potom ta auta dopadla takhle,“ uvedl kurátor výstavy Viktor Portel.
Z původních čtyř vraků do Brna dorazí jen tři
„To čtvrté, paradoxně ten nejluxusnější teréňák, se už prostě za toho půl roku putování po českých krajských městech rozpadlo,“ doplnil Portel. Příběhy z Ukrajiny mohou Brňané vyslechnout v audiovizuální formě z interaktivních panelů.
Na Římském náměstí je i zničený člun z Chersonu
Součástí výstavy bude také zničený člun, který z Chersonu dovezla organizace Cesta naděje života. Spolu s organizací Brno pro Ukrajinu požádala ředitele Institutu Paměti národa Brno o umístění člunu v rámci výstavy Příběhy z Ukrajiny. „Neváhal jsem ani minutu, válka na Ukrajině je dnes stále tak aktuální, jako byla před rokem, a nedávný nesmyslný dělostřelecký útok na člun německých dobrovolníků, kteří se snažili pomoci topícím se zvířatům v Chersonu, je toho jasným důkazem. Ta válka se pořád děje, nehledě na to, že už o ní velká část české veřejnosti nechce slyšet. Je potřeba na to stále upozorňovat a pomáhat,“ řekl ředitel Institutu Paměti národa Brno David Butula.