Téměř 400 let stará boží muka na Březovském kopci severně od Březové nad Svitavou na Pardubicku nechaly v minulých měsících renovovat Lesy města Brna. Nacházejí se poblíž silnice z Brna na Svitavy a zajímavé jsou tím, že v jejich základech jsou umístěné relikvie a také mlýnské kolo, uvedl v tiskové zprávě ředitel Jiří Neshyba. Současně nechala městská společnost obnovit i dřevěný kříž.
Památka jako vděk mlynáře
Obnovená drobná sakrální památka se dočkala požehnání v sobotu. Na místě stojí od roku 1639, kdy je nechal postavit místní mlynář Georg Kamenohorský jako vděk, že unikl velkému nebezpečí a ohrožení života v neklidných dobách třicetileté války.
Muka jsou unikátní polohou i historií
„Boží muka jsou unikátní nejen svojí polohou na staré Římské cestě, ale i historií a množstvím relikvií umístěných v základech,“ řekl Neshyba. Cesta byla jednou ze starých obchodních cest, které českými zeměmi procházely ve středověku a v novověku. Císařská silnice, v jejíž stopě dnes vede silnice I/43, vznikla až v době panování Marie Terezie ve druhé polovině 18. století.
Kříž připomíná věrozvěsta Cyrila
Stříška božích muk je nyní osazena kovovým křížkem a na zadní straně je umístěna kopie původní desky, kterou v minulosti někdo ukradl. V horním výklenku je vložena kopie známého obrazu Nejsvětější Trojice od El Greca, namaloval ji Libor Jaroš ze Žatčan. Obnovený kříž má na sobě letopočet 869. Připomíná úmrtí slovanského věrozvěsta Cyrila, který společně s Metodějem přišel šířit křesťanství na Moravu z Byzance.
Práce přišly na 350 tisíc korun
Lesy města Brna upravily i okolí památky, vyklučily náletové dřeviny, nainstalovaly zde informační tabuli a dvě dřevěné lavičky. Za všechny práce zaplatily 350 tisíc korun. Boží muka, stejně jaké malé kapličky či smírčí kříže jsou po staletí součástí české krajiny, řada z nich ale nepřežila komunistickou totalitu. Po revoluci v roce 1989 se však daří za přispění samospráv, firem a iniciativních občanů řadu z nich obnovit.