Jihomoravským záchranářům slouží v Bučovicích a Slavkově u Brna na Vyškovsku nové energeticky úsporné základny. Zástupci záchranářů a kraje je slavnostně otevřeli dnes, po roce a čtvrt od zahájení stavby. Výdaje na základnu v Bučovicích dosahují 81,8 milionu korun, dotace by měla pokrýt téměř 73 milionů. V nedalekém Slavkově dosahují 48,5 milionu korun, kraj v tomto případě očekává dotaci více než 23 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě jeho mluvčí Alena Knotková. Základny nahradí dosavadní, které již nevyhovovaly. Záchranářům usnadní cestu k sanitce i výjezd k pacientovi.
V Bučovicích je sídlo záchranky v bývalém hospodářském areálu v sousedství hasičů, kde je blízký výjezd na silnici I/50. Ve Slavkově vznikla základna v novém areálu hned na okraji města rovněž vedle hasičů. I v tomto případě má strategicky výhodnější polohu než původní sídlo u polikliniky. „Umístění vedle hasičů je důležité pro koordinaci obou složek integrovaného záchranného systému a ve Slavkově teď bude výjezd k události mnohem rychlejší a pohodlnější. Zvýší se tak i úroveň přednemocniční péče v širokém okolí,“ uvedl radní pro zdravotnictví Karel Podzimek (ODS).
Záchranná služba v březnu otevřela novou základnu i v Boskovicích a ještě letos nebo začátkem příštího roku chce zprovoznit nová stanoviště v Mikulově, Kyjově a Veselí nad Moravou
Všechna mají mít jednotný styl, být energeticky úsporná, zlepšit pracovní podmínky záchranářů a umožnit jim třeba snazší přístup k sanitce, řekla jejich mluvčí Michaela Bothová. Doplnila, že kapacita základen zůstává stejná, její případné zvýšení je ale možné.
Základny mají dvě stání pro sanitky, sanitační box, sklady materiálu, prádla i infekčního a komunálního odpadu
Záchranáři v nich mají pobytové prostory, šatny a hygienické zázemí. Jsou nízkoenergetické. Mají dvě fotovoltaické elektrárny, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů. Systém má i reverzní funkci se schopností budovu v létě chladit. Součástí jsou podzemní nádrže na dešťovou vodu, která následně poslouží pro provoz základen. Opatření podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) přispějí k úspoře až 80 procent energií oproti současným základnám.