Zástupci Jihomoravského kraje a Vzdělávacího institutu pro Moravu představili kampaň cílící na děti a mladé dospělé od 10 do 20 let. Její ústřední myšlenkou je to, že duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. Hlavními kanály jsou sociální sítě Instagram a TikTok, pro který vznikly čtyři klipy. Součástí je také bannerová kampaň, která umožní rozklíčovat možné problémy dospívajících, a nový portál, jenž odkazuje na místa cílené podpory. V tiskové zprávě to uvedla radní Jana Holomčík Leitnerová (Piráti).
40 procent deváťáků má deprese
Ze studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kterou letos zpracovali v základních školách, vyplývá, že až 40 procent žáků devátých tříd základních škol vykazuje známky střední až těžké deprese a 30 procent z nich známky úzkosti. Výsledky jsou alarmující a vyžadují řadu opatření zejména na úrovni prevence, sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí NUDZ Jan Červenka.
Duševní zdraví je mezi krajskými prioritami
„Duševní zdraví je jedním z prioritních témat vedení kraje, proto mu věnujeme nejen finanční podporu, ale snažíme se o větší osvětu. Dodnes však neexistoval v Jihomoravském kraji ani ucelený portál, který by nabídl přehled jednotlivých organizací, které pomohou v nesnázích. Nejen dospívající, ale i učitelé nebo rodiče najdou pomoc snadněji. Zároveň obsahuje kontakty i na telefonickou odbornou linku, kam je možné se obracet v těch nejzávažnějších případech,“ uvedla Holomčík Leitnerová, která má v kraji na starosti sociální oblast a rodinnou politiku.
Celkový rozpočet krajské kampaně je přibližně 2,5 milionu korun
Přestože velká část se ponese v on-line prostředí, prostor získaly i klasické nosiče. Vzdělávací institut investoval převážně do reklamních ploch na autobusových zastávkách u škol a výlepy plakátů. Spoty, ve kterých účinkují herci z brněnské konzervatoře, budou k vidění v hromadné dopravě a krajských autobusových linkách. Jejich cílem je lidem ukázat, že nejsou v problémech sami.
Potřebu řešit problém s duševním zdravím žáků potvrzují i data
„Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyhledalo v roce 2021 v Jihomoravském kraji péči psychiatra 6017 pacientů pod 18 let. Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že až 20 procent dětí a dospívajících zažije nějakou formu duševního onemocnění. Většina dětí a mladých lidí nemá k dispozici včasnou pomoc, nebo ji nevyhledává. Je to dáno řadou příčin, jedněmi z nich je i nedostatečná informovanost a častá stigmatizace duševních potíží,“ dodala za vzdělávací institut Pavla Kovářová.
Vycházejí ze zpětné vazby od škol
Zástupci kraje vycházejí také ze zpětné vazby od škol, která potvrzuje, že duševní zdraví je problém. Kraj proto také podporuje činnost asistentů prevence i školních psychologů. Letos na profese v oblasti duševního zdraví vyčlenil přes 30 milionů korun a z obdobnými závazky počítá i v plánovaném rozpočtu na příští rok. Kampaň v ulicích potrvá do 30. listopadu, reklamy na sociálních sítích jsou plánovány do konce roku. Navazovat na ně bude dlouhodobá komunikace na zavedených profilech pod vedením týmu pro sociální oblast při vzdělávacím institutu.