Zastupitelé Brna v prosinci pravděpodobně projednají přesun stavebních úřadů z městských částí do jednoho sídla. Jejich působnost by přešla pod magistrát. Stavební řízení by se tím zjednodušilo, řekl radní Petr Bořecký (ANO). Vedení města nyní zvažuje místa pro nový úřad, jednou z možností je i budova bývalé pošty v Orlí ulici. Na záměr přesunout úřady upozornil na webu Český rozhlas.
„Veškeré specializované úřady nebo odbor územního plánování a rozvoje by byly na jednom místě. Povolování stavebních záměrů v Brně by bylo jednodušší,“ míní Bořecký. Stěhování magistrát zdůvodňuje i novelou stavebního zákona, která má začít platit v příštím roce. Vedení města nyní zvažuje možnosti, kde by nový úřad mohl být, pokud bude záměr na prosincovém zastupitelstvu schválen, dodal radní. Ne všichni zastupitelé, kteří jsou zároveň starostové městských částí, s plánem souhlasí. Například podle starosty Líšně Břetislava Štefana (SOCDEM) není možné takový úřad vybudovat za půl roku.
Primárním kritériem pro umístění úřadu je dostupnost pro obyvatele i zaměstnance
Budova bývalé pošty v Orlí ulici by kritéria splňovala, vedení města má za sebou první jednání se zástupci pošty o případném odkupu, řekl Bořecký. Pošta tam není od června v souvislosti s rušením poboček po celé republice. „Pro tuto nemovitost nemáme využití a rozhodli jsme se ji nabídnout k prodeji. Nyní se zpracovává znalecký posudek, který stanoví cenu. Nejprve nemovitost umístíme na portál veřejné správy, kdyby o ni měly zájem státní instituce. Pokud ne, nabídneme ji po 30 dnech k prodeji,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Stěhování úřadů by s sebou přineslo úbytek pracovních míst zhruba o sto. První odhad počtu úředníků na novém úřadě je kolem 150, řekl Bořecký.