Malé přenosné zařízení, které rychle odhalí konkrétní viry nebo bakterie u zvířat, případně také u lidských pacientů, vyvíjí vědecký tým z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Jeho členové chtějí dosáhnout efektivnější diagnostiky, a tím i rychlejší léčby. Rozměry zařízení umožní provést testování kdekoli v místě potřeby, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
„Koncový uživatel si koupí krabici, ve které bude naše zařízení a kit obsahující veškeré chemikálie a materiály potřebné k detekci patogenu. Při práci bude uživatel následovat striktně dané body návodu. Ve výsledku by mělo jít o velmi jednoduchou a krátkou operaci,“ uvedla Petra Vopařilová z fakultního ústavu chemie a biochemie. Na vývoji zařízení pracuje s kolegy od začátku doktorského studia.
V projektu s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství a společností Biovendor zatím vědci počítají spíše s veterinární diagnostikou. K finálnímu produktu chtějí vývojáři dospět zhruba za dva roky. Měl by se podobat malé krabičce s vlastní baterií.
„Složení kitu se bude odvíjet od toho, jaké patogeny bude potřeba detekovat a s jakou biologickou matricí se bude pracovat. Například testování na onemocnění covid-19 se převážně provádí ze slin. Pro detekci jiných patogenů ale může být vstupním materiálem moč, krev a další. To znamená, že příprava vzorku bude vždy individuální a pokaždé trochu jiná,“ uvedla Vopařilová.
Zařízení by mohlo najít uplatnění také v lidské medicíně, zejména v menších laboratořích jako alternativa PCR testování, přesnější než rapid test
„Cílem našeho výzkumu je udělat svět v oblasti diagnostiky jednodušší, efektivnější a dostupnější,“ doplnila Vopařilová. Vybrané patogeny by podle Vopařilové mohli testovat i praktičtí lékaři. „Ve vzdálenější budoucnosti by tady tato možnost také mohla být. Pacienti by mohli být testováni v ordinacích, ale vedle toho by lékaři s přenosným zařízením mohli přijet kamkoli za pacientem,“ uvedla.