Krajský soud v Brně dnes pokračuje v projednávání případu smrti Roma u Brněnské přehrady. Dopoledne vypovídali svědci, jejich výpovědi se v popisu děje odlišovaly. První uvedl, že situace byla vyhrocená kvůli banálním věcem. Obžalobě z vraždy čelí muž původem z Ukrajiny Roman Rohozin. Vinu popřel, uvedl, že šlo o sebeobranu. Zabitým mužem byl Rom, případ loni v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy. Obžalovaný zranil i další dva lidi. Sedmatřicetiletému cizinci hrozí až 18 let vězení.
První z dnešních svědků jel v tramvaji spolu se skupinkou, která v tramvaji cestou na přehradu na ohňostroj dělala hluk, pouštěla hlasitou hudbu. „Začalo to eskalovat, když jsme vystoupili,“ uvedl svědek. Podle něj tam začala potyčka mezi skupinkou a obžalovaným, padly tam údery pěstí. Potyčka později pokračovala, když muž přeskočil zábradlí na zastávce a vydal se za Rohozinem. „Celý konflikt začal znovu, začala strkanice a pěstní souboj, nedokážu říct, co tam všechno bylo,“ uvedl svědek. Obžalovaný podle něj spadl na zem, rozbila se přitom lahev v jeho batohu. Pak svědek viděl, jak si obžalovaný k pasu schovává nůž. Útok nožem ale neviděl. Uvedl, že to bylo vyhrocené kvůli banálním věcem. Připadalo mu, že obžalovaný by nebyl ten, kdo by chtěl konflikt začít, eskalovat jej prý chtěli někteří z lidé té větší skupiny.
Další ze svědků cestujících v tramvaji dnes uvedl, že skupina lidí v tramvaji dělala hluk, obžalovaný je okřikl
Po vystoupení z tramvaje následovala potyčka a další o kus dál, při které tři z nich podle svědka napadli obžalovaného. Viděl, jak měl obžalovaný v ruce nůž a bodl jednoho z nich do břicha, obžalovaný se v té chvíli zvedal ze země. Další svědek vypověděl, že po vystoupení z tramvaje po sobě skupinky pokřikovaly a vznikl konflikt. Nezaznamenal, že by někdo někoho honil, ani že by někdo přeskakoval zábradlí. Nikdo podle něj neskončil na zemi.
Žena, která jela s Rohozinem v tramvaji, vypověděla, že Roman skupinku v tramvaji bez jakékoliv agrese napomenul
Oni ho pak na zastávce začali bít, ona se útočníky snažila odstrkovat. Útočili podle ní jen na Rohozina. Opodál jej pak podle ní napadli znovu, Rohozin ležel na zemi, oni jej bili. O chvíli dříve ale uvedla, že Rohozin na zemi nebyl, hovořila také celkem o třech konfliktech.
Soud dnes také několik výpovědí přečetl, například výpověď svědkyně, která se dnes omluvila. Šlo především o svědky z obou skupin, ne tedy o nezávislá svědectví. Podle výpovědí z okruhu Rohozina obžalovaný útok nevyvolal, z druhé strany zaznívalo, že právě obžalovaný byl ten, „kdo to chtěl řešit.“
Odpoledne jsou v plánu výslechy znalců. Předsedkyně senátu avizovala, že v pátek by mohly zaznít závěrečné řeči a možná i rozsudek
Soud případ otevřel loni v polovině listopadu, kdy vyslýchal Rohozina a také dva lidi, kteří byli při potyčce zraněni. Obžalovaný uvedl, že šlo o sebeobranu. Skupina tří lidí jej podle něj napadla po vystoupení z tramvaje, když šel na ohňostroj na přehradu. V tramvaji prý hlučeli a on je požádal, aby toho nechali. Řekl, že nůž vytáhl kvůli své obraně a že ani nevěděl, že s ním někoho zasáhl. Podle poškozených na ně obžalovaný začal křičet a hrozit jim, po vystoupení z tramvaje jej proto napadli a dali mu pěstí. Jak přesně se vše stalo po vystoupení z tramvaje, ale není zřejmé.
Souzený muž poblíž tramvajové zastávky podle obžaloby nožem napadl a zranil tři lidi, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Zabitým mužem byl mladý Rom. Záhy po mladíkově smrti se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost z loňského 10. června také vyvolala v Brně nepokoje.