Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem firmy NRB – New Rock Bits z Turnova, která podle obžaloby chtěla vyvézt do Pákistánu bez povolení díly využitelné k výrobě jaderných zbraní. Obžalobě kromě firmy čelí i její jednatelka ruského původu Irina Iščuková. Žena vinu popřela. Uvedla, že „nebyla v obraze“, co se týče tohoto obchodu. Soud pokračuje výslechem svědků, pokračovat v dokazování bude i v úterý. Obžalované hrozí za pokus zločinu porušení předpisů o kontrole vývozu zboží a technologií dvojího užití až osm let vězení.
Bez povolení je export vrtných hlavic nemožný
Firma se do Pákistánu dvakrát pokusila vyvézt 184 vrtných hlavic, šlo o zboží takzvaného dvojího užití. Po prvním pokusu v roce 2018 úřady firmu NRB upozornily na to, že export takového materiálu z Evropské unie není možný bez povolení. Přesto se firma vrtné hlavice pokusila v roce 2019 vyvézt znovu, a to přes slovinský Koper. To už obvinění podle žalobce věděli, že bez platného povolení je vývoz takového zboží nemožný.
Firma měla informace od ministerstva průmyslu a obchodu
„Prokazatelně o tom měli informaci, neboť ministerstvo průmyslu a obchodu společnosti v prosinci 2018 zaslalo dokument, v němž byla společnost na nutnost žádat o individuální vývozní povolení upozorněna. O povolení požádala, na rozhodnutí však nepočkala a pokusila se zboží vyvézt,“ uvedl Jiří Zemek z brněnského krajského státního zastupitelství.
Měla jsem na starosti jen kontakt s bankami a peníze, tvrdí žena
Obžalovaná uvedla, že ve firmě plnila funkce, které se netýkaly dovozu a vývozu, ale měla na starosti kontakt s bankami či výplaty. „Nebyla jsem v obraze, co se týče tohoto obchodu. Netušila jsem o tom, dozvěděla jsem se o tom až v květnu 2019, když přišli na policejní prohlídku. Zkontrolovali můj notebook, mobil a zjistili, že já o tom neměla tušení. Nemám co skrývat,“ uvedla žena. V současné době je v důchodu, zároveň je jednatelkou nástupnické firmy, která je v likvidaci. Firma tehdy měla ještě další dva jednatele, žena však měla generální plnou moc.
V případu už jeden trest padl
Justice ve věci už dříve pravomocně potrestala tehdejší zaměstnankyni společnosti Boženu Cvejnovou, která měla na starosti export a import. Žena od soudu po schválení dohody o vině a trestu odešla s podmínkou. Dnes jako svědkyně uvedla, že papíry k vývozu vyplňovala ona, podepsala je ale podle ní Iščuková, která však řekla, že podpis její není. Podle svědkyně na vývoz naléhal zákazník a také dva zbylí jednatelé. Jsou to Ukrajinci a pobývají v zahraničí.
Hlavice lze použít jen na hledání vody, říká zmocněnec
Zmocněnec obviněné firmy uvedl, že vrtné hlavice nelze použít na nic jiného, než pro hledání vody, což podle něj vyplývá i z odborného posudku, který si firma nechala zpracovat. Uvedl, že formální chyba se stala, měli ale nejdříve za to, že půjde o pokutu, ne o trestný čin. Podle něj to vše měla na starosti Cvejnová.
Chtěla hlavice vyvézt přes Slovinsko
Firma chtěla do Pákistánu vyvézt speciální vrtné hlavice s vysvětlením, že tam mají sloužit k hledání podzemní vody. Nejprve se o to pokusila kolem Vánoc roku 2018. Tehdy jí z Hamburku vrátili zásilku němečtí celníci s upozorněním, že zboží do Pákistánu nemůže. Firmě pak poslalo české ministerstvo průmyslu a obchodu dopis, podle kterého toto zboží nesmí být vyváženo z EU, protože je možné jej využít při výrobě zbraní. Jednatelka firmy potom požádala o vývozní povolení, ale nepočkala na rozhodnutí a na začátku roku 2019 se hlavice pokusila z EU dostat přes přístav ve Slovinsku. I tento pokus celníci zastavili, zboží vrátili do Česka a nahlásili to českým úřadům. Pákistán disponuje jadernými zbraněmi a má za sebou historii politického násilí a vyhrocených sporů s jinou jadernou mocností, sousední Indií.