Tento týden se v Poslanecké sněmovně PČR bude konat první čtení novely zákona o rozpočtovém určení daní, kterou nedávno schválila vláda. Jihomoravská poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) chce tuto změnu podpořit, podle ní je náš kraj dlouhodobě podfinancovaný a dostává ze všech krajů nejméně financí v přepočtu na obyvatele. Poslankyně o tom informovala v tiskové zprávě.
„Novela přinese Jihomoravskému kraji v následujících letech potřebné miliardy navíc, díky kterým se zvýší nejen životní úroveň našich občanů, ale také se posílí kvalita veřejných služeb. Poroste kupříkladu úroveň krajského zdravotnictví, středních škol či našich domovů pro seniory,“ uvedla Jílková.
Jihomoravský hejtman těsně před volbami do Poslanecké sněmovny vyzval čelní kandidáty k tomu, aby podpořili po svém zvolení změnu rozpočtového určení daní tak, aby k Jihomoravskému kraji byla spravedlivější. Ročně kraj přichází až o 2 miliardy korun, které by mohl použít na svůj rozvoj. Jednou ze signatářek petice Výzva pro Moravu, je i poslankyně Marie Jílková.
Zákon o rozpočtovém určení daní bude tento týden v prvním čtení projednávat Sněmovna, kdy Novelu čeká standardní legislativní proces a účinnost zákona se předpokládá k 1. lednu 2025
To znamená, že tvorbu krajských rozpočtů by mohla nová změna ovlivnit již letos na podzim. Pokud změny schválí parlament, peníze budou kraje dostávat postupně kvůli dopadu na státní rozpočet. V příštím roce by v rámci nového vzorce a aktuální prognóze růstu české ekonomiky mohl Jihomoravský kraj podle slov hejtmana Jana Grolicha získat oproti letošku o 1,5 miliardy korun více, v roce 2026 to bude o 2,2 miliardy více a od roku 2027 a dál se částka vyšplhá až k 2,8 miliardám korun.
V současnosti je model rozdělení výnosů ze sdílených daní nastaven formou fixních podílů krajů, které se nemění a odpovídají podílům stanoveným v roce 2005 v rámci reformy veřejné správy
Cílem novely je nejen posílení daňových příjmů krajů a vyšší transparentnost při přerozdělování sdílených daní, ale také zvýšení podílu krajů z daňových výnosů ze sdílených daní ze stávajících 9,78 % na 10,26 %. Týká se to takzvaných sdílených daní, tedy daně z přidané hodnoty (DPH) a daní z příjmů fyzických a právnických osob. Celkem by se tak roční příjmy krajů měly do roku 2027 zvýšit o 11,3 miliardy korun. Zároveň jim ale stát přestane poskytovat čtyřmiliardovou dotaci na údržbu silnic druhých a třetích tříd.
Nově bude mít 40% váhu počet obyvatel kraje, 20% váhu délka silnic druhých a třetích tříd a 13% váhu rozloha kraje. Dále bude výpočet zohledňovat počet obcí v kraji (8 %), počet výjezdových základen záchranné služby (6 %), počet urgentních příjmů v krajských nemocnicích (2 %) a počet žáků a studentů škol zřizovaných kraji (4 %). Pro Prahu budou kritéria upravena vzhledem k jejímu specifickému postavení s váhou 7 %.