Práce při studiu na vysoké škole výsledky studentů neovlivňuje, pokud nezabírá více než 20 hodin týdně. Porovnáním sedmi desítek tuzemských i zahraničních studií to zjistili vědci z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy. Institut o tom informoval v tiskové zprávě.

„Velká část studentů vysokých škol si musí při studiu vydělávat. Vědecké studie prokazují, že pokud pracují do 20 hodin týdně, pak mají čas studovat a dopad na jejich výsledky ve škole je malý. Pokud ale pracují více než 30 hodin týdně, zvyšuje to pravděpodobnost, že školu nedokončí nebo se spokojí jen s bakalářským titulem,“ uvedla Zuzana Havránková z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a SYRI.

Ke zjištěním vědci dospěli na základě analýzy 69 vědeckých prací z Česka i zahraničí, které analyzovaly data od tisíců studentů vysokých škol

Dopad zaměstnání do 20 hodin týdně má minimální vliv na studijní výsledky bez ohledu na rodinné zázemí studenta nebo jeho IQ. „Méně intenzivní zaměstnání významné negativní dopady na vzdělání nemá, a tudíž ho lze ve většině případů studentům doporučit. Dosud se většinou tvrdilo, že zaměstnání zhoršuje studijní výsledky, protože student má na školu méně času. To ale platí evidentně pouze zčásti. Je třeba vzít do úvahy i fakt, že zaměstnání naučí mladé lidi větší disciplíně a efektivitě, která se pak projeví i ve studiu,“ doplnila Havránková.

Pokud práce při studiu překročí 30 hodin týdně, výrazně roste pravděpodobnost, že student vysokou školu nedokončí nebo nebude pokračovat v magisterském studiu po dokončení bakalářského stupně