Jihomoravský kraj chce do konce roku vytvořit s firmami, spolky i občany energetické společenství. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) k tomu dnes podepsal se zástupci organizací memorandum o spolupráci na projektu. Společenství umožní sdílení elektrické energie nejen mezi krajskými nemocnicemi, školami nebo sociálními zařízeními, ale také mezi občany, firmami nebo neziskovými organizacemi.
Chtějí víc využít energii z obnovitelných zdrojů
Hlavním smyslem vytvoření energetického společenství je podle Grolicha větší využití energie z obnovitelných zdrojů. „Řekněme, že Sonnentor vyrobí díky fotovoltaikám na výrobních halách energii ‚navíc‘, kterou takto bude sdílet třeba s občany, kteří nemají možnost si na vlastní dům solární panely pořídit. Další výhodou je i větší odměna za sdílenou energii, než při jejím prodeji do sítě – v rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ vysvětlil hejtman.
Hudbou budoucnosti je sdílení energie z větrníků a bioplynových stanic
Jihomoravský kraj je v tuzemsku první, který o vytvoření energetického společenství usiluje. A podle Grolicha tak vyšlapává ostatním krajům cestu. A do budoucna plánuje kromě výroby elektřiny z fotovoltaik zapojit do sdílení i energii vyrobenou z větrných elektráren nebo bioplynových stanic. „Do roku 2031 bychom chtěli významně podpořit výstavbu větrných elektráren na území kraje. Podle odborného posouzení Akademie věd má jižní Morava k využití větrné energie obrovský potenciál, který tu zatím dostatečně nevyužíváme. I to by se mělo změnit,“ doplnil náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).
Do společenství jdou průkopníci a inovátoři ve svých oborech
Firmy a spolky, které se podílí na vzniku energetického společenství, patří mezi průkopníky a inovátory ve svých oborech. Například Sonnentor, která vyrábí ekologické bylinné produkty a čaje, má na halách postavené velké fotovoltaické elektrárny. A přestože spotřebuje značné množství energie, je firma schopná přebytečnou energii sdílet mezi ostatní členy společenství.
Do projektu jde také inovační centrum
Memorandum dnes podepsali i zástupci Jihomoravského inovačního centra (JIC). To podporuje řadu start-up firem, které dokáží dodat řešení pro řízení výroby a spotřeby energie ve společenství, stejně jako další signatáři Intemac a FabLab. Neziskový sektor zastupuje Skautské středisko Kaprálův mlýn. V něm je umístěné centrum ekologické výchovy, kde může být rozpracovávána myšlenka komunitní energetiky v široké členské základně.
Může to fungovat jako laboratoř
Pro startupy a inovativní firmy je to podle ředitele JICu Petra Chládka velká šance. „Věřím, že projekt může fungovat jako laboratoř, ve které budou mít naši klienti prostor své produkty otestovat. Získají díky tomu konkurenční výhodu a ta jim pak pomůže uspět i na zahraničních trzích. Energetický sektor má obrovskou dynamiku a nabízí zajímavé příležitosti i pro firmy z našeho regionu,“ uvedl Chládek.
Projekt připravuje CEJIZA
Celý projekt energetického společenství připravuje krajská společnost CEJIZA, která zajišťuje nákup energií a energetický management pro všechny krajské objekty. „Příklady funkčních komunit v zahraničí zaručují, že i náš projekt bude přínosný pro občany a firmy na území kraje. Ostrý provoz energetického společenství předpokládáme na přelomu roku 2024/2025 a věříme, že všem účastníkům sdílení přinese nižší ceny elektrické energie a rozvoj dalších obnovitelných zdrojů,“ dodal za CEJIZA krajský energetický manažer Aleš Krč.