Inkontinence zabíjí osobní, profesní i společenský život. Zkušenost s únikem moči mají až dva miliony Čechů, ale málo se o tom ví. Nemoc je ve společnosti stále tabu, pacienti se za ni stydí a raději o ní nemluví. Každým rokem na nemoc a možnosti řešení upozorňuje Světový týden kontinence, který letos připadá na 17. až 23. června. Vedle posilování pánevního dna i svěrače a jiných možností léčby nabízí trvalé řešení moderní a miniinvazivní zákrok metodou sakrální neuromodulace. Pacientovi se do těla zavede malý implantát, který pomocí elektrických impulzů stimuluje nervy nad kostrčí. Zákrok může pacienta zbavit potíží, nebo je velmi sníží. Plně jej hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho podstoupit v šesti specializovaných centrech v tuzemsku. Jedním z nich je i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Nemoc postihuje ženy po porodu, seniory i mladé lidi
Inkontinence se projevuje únikem moči či stolice nebo naopak neschopností se vyprázdnit. Souvisí s tím téměř neustálé puzení na toaletu, ale i časté bolesti břicha. Inkontinence postihuje všechny, zejména pak ženy, často i maminky po porodu. Většinou se jedná o problémy s hyperaktivním močovým měchýřem, kdy pacient pociťuje neustálou potřebu močit, nebo naopak o potíže se zadržováním moči. Inkontinence stolice je sice méně častá, zato je zatížená ještě větším stigmatem. Postihuje zhruba 3,5 procenta lidí do 60 let a až 15 procent lidí nad 70 let. Projevuje se samovolným únikem stolice (třeba i jen v malé míře v podobě tzv. špinění), nebo zadržováním stolice a nemožností se vyprázdnit. Inkontinence moči ani stolice nepostihuje pouze seniory, problémy s oběma typy mají i mladí lidé.
Příčin onemocnění je víc
Příčin je hned několik. Inkontinence moči se nejčastěji objevuje po narušení nervů v oblasti pánevního dna a mnohdy bývá výsledkem operací. Objevuje se také po komplikovaném porodu. Dále po úrazech, které poranily míchu či mozek, ale vinou může být i stres. Inkontinence může však provázet i mozkovou mrtvici, roztroušenou sklerózu nebo diabetes.
Inkontinence přišla po léčbě a operaci rakoviny konečníku
Margita Zavřelová začala inkontinencí trpět poté, co se léčila s rakovinou konečníku. „Jsem onkologická pacientka, podstoupila jsem chemoterapie a ozařování. A po operaci se mi zhoršila inkontinence moči a stolice. Chodila jsem do Fakultní nemocnice v Bohunicích na rehabilitace, ale nepomohlo to tak, jak jsme si představovali,“ svěřila se zpravodajskému portálu BRŇAN žena z Lipůvky na Blanensku.
Pacientům pomůže malý stimulátor
Lékař Petr Vlček z Fakultní nemocnice u svaté Anny jí pak nabídl voperování implantátu, který pacientům významně uleví a ulehčí život. „Pod kůži na hýždi se zavede malý stimulátor, který je propojený s elektrodou umístěnou do oblasti křížové kosti. Ta vysílá slabé elektrické impulzy, čímž dochází k obnovení přenosu informací do mozku o plnosti močového měchýře či potřebě se vyprázdnit. Metoda sakrální neuromodulace je v současné chvíli nejúčinnější metodou k léčbě úniků moči i stolice. Je maximálně šetrná a efektivní,“ uvedl Petr Vlček.
Dva zákroky od sebe dělí pár týdnů
Pacientovi se naplánují dva zákroky, které od sebe dělí pár týdnů. Nejprve se elektroda implantuje „na zkoušku“, kdy se využívá externí stimulátor a zhruba 14 dnů se testuje, zda je terapie účinná včetně korektního nastavení stimulace. „V druhé fázi se implantuje pod kůži hýždě trvalý stimulátor. Baterie vydrží asi 7 let, pak se celý přístroj vymění, podobně jako kardiostimulátor u onemocnění srdce. Zákrok je navíc vratný. Pokud by potíže vymizely, nebo se zmírnily natolik, že by pacient už nevnímal tento typ léčby jako nutný, může se stimulátor z těla snadno odstranit. Navíc od letošního června je registrovaný nový stimulátor Interstim X, který vydrží 10 až 15 let bez nabití,“ vysvětlil lékař.
Už nemusí na cestách hledat toalety
Paní Margita podstoupila první zákrok letos koncem ledna a poté ji čekal i druhý zákrok. „Stimulátor mám tedy asi půl roku a došlo k obrovskému zlepšení. Inkontinence stolice zcela vymizela. Úniky moči sice přetrvávají, ale hodně se to zlepšilo. Zlepšil se mi tak životní komfort, protože na cestách nemusím hledat toalety, nemusím jíst bezezbytkovou stravu a nepít, abych nikde nemusela pobíhat po záchodech. Můžu jíst a pít co chci a kdy chci. Prostě je to opravdu neskutečný komfort,“ dodala Margita Zavřelová.