Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2024 se stal Ořechov na Brněnsku, který získal zlatou stuhu. Právě tam se dnes odpoledne uskutečnilo předání cen. Ocenění si za propagaci venkova, tradic a způsobu života odnesli i zástupci Blížkovic a Vedrovic na Znojemsku, Hovoran na Hodonínsku a Branišovic a Malhostovic na Brněnsku. V tiskové zprávě o tom informovala Martina Žídková z tiskového odboru hejtmanství.
Komisaři neměli jednoduchou úlohu
Výběr vítěze krajská komise letos neměla jednoduchý. Ze sedmnácti přihlášených obcí ale nakonec v kategorii zlaté stuhy získal první místo Ořechov. „Podle poroty tamní obyvatelé vytvořili v rámci obce fungující společenství založené na vzájemné spolupráci, podpoře a úctě k tradicím. Pravidelné setkávání v Ořechově probíhá v budově kulturního centra, které nabízí expozici místního muzea a chráněnou dílnu v Růžovém sadu. Důležitým místem je v Ořechově i knihovna, která se loni stala Komunitní knihovnou Jihomoravského kraje. Komisi se zalíbil taky kvalitně zpracovaný Program rozvoje obce a široké zapojení obyvatel do projektů participativního rozpočtu,“ uvedla Žídková.
Zelenou stuhu získali už před dvěma roky
„Obec byla už v roce 2022 oceněna zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí. Je skvělé vidět, že se dál zapojuje do spolupráce s včelaři, vinaři, myslivci, zahrádkáři, záleží jí na péči o krajinu a v oblasti životního prostředí přemýšlí opravdu moderně a komplexně,“ řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).
Ocenili také dalších pět obcí
Kromě hlavní ceny získalo krajské ocenění i dalších pět obcí. Blížkovice dostaly modrou stuhu za společenský život, Vedrovice ocenění bílou stuhou za činnost mládeže, Hovorany ocenili komisaři zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí, Malhostovice si odvážejí oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu a Branišovice fialovou stuhu za využití smart řešení, přičemž tato cena měla letos premiéru.
Lidé ze 17 obcí kraje mají chuť svou vesnici zlepšovat
„Gratulace míří ke všem oceněným, ale opravdu upřímně i do obcí, které letos v hodnocení poroty neuspěly. Už jen to, že mají lidé na sedmnácti místech v kraji chuť svou obec zlepšovat a dělat z ní funkční a živý domov pro sebe, své blízké i sousedy, je parádní,“ dodal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Regionálním pokrmem se stala Hovoranská pečená kachna s kačeninovú máčků
Uděleno bylo také pět diplomů, šest mimořádných ocenění a ocenění ve speciální kategorii, vyhlašované jen v Jihomoravském kraji – Jihomoravský krajáč, soutěži o tradiční regionální pokrm. Letošním vítězem se stala Hovoranská pečená kachna s kačeninovú máčků.
Soutěž Vesnice roku se pravidelně pořádá od roku 1995
Cílem je propagace venkova, jeho tradic, způsobu života a významu, který pro českou společnost má. Motivovat má taky k podpoře rozvoje menších obcí. Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo zemědělství a Svaz měst a obcí ČR. Mezi spolupracující organizace patří taky Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo kultury, Ministerstvo životního prostředí, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Folklorní sdružení ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Asociace krajů ČR a nově i Národní síť MAS ČR. Do 28. ročníku celostátní soutěže se přihlásilo celkem 196 obcí, z toho 17 soutěžících z Jihomoravského kraje.
Vyhlášení celostátního kola soutěže bude v září v Uherském Hradišti
Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, které mají nejvýše 7500 obyvatel a mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce: strategický plán, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Do soutěže se hlásí obec vždy jako celek, včetně svých místních částí. Vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže proběhne 21. září v Uherském Hradišti.