Po čtrnácti měsících oprav a stavebních úprav září bytový dům v brněnské Hálkově ulici novotou a je k nepoznání. Ve 12 zrekonstruovaných převážně dvoupokojových bytech najdou domov hlavně mladé páry a rodiny. Jeden startovací byt město poprvé nabídne i jednotlivcům. Charakter bytů určili brněnští radní. Město do projektu investovalo 45,5 milionu korun, uvedla v tiskové zprávě Radka Loukotová z brněnského magistrátu.

Byty uspokojí i rodiny s dětmi

„Byty na Hálkově jsou ve srovnání s většinou našich startovacích bytů větší. Díky svým velkorysým rozměrům kolem 50 až 60 metrů čtverečních pohodlně uspokojí i rodiny s jedním či dvěma dětmi,“ uvedla náměstkyně primátorky pro bydlení a správu majetku Karin Podivinská (ANO).

Jednu garsonku vyčlenili pro jednotlivce

Jednu garsonku pak radní vyhradili v novém režimu jako startovací byt pro singles. „Jde o průlom v přístupu k mladým lidem, kteří žijí bez partnera nebo partnerky a na obecní bydlení jindy jen stěží dosáhnou, protože je zpravidla přeskočí právě rodiče s dětmi nebo třeba starší lidé. Přitom i mladí jednotlivci jsou na trhu s bydlením zranitelnou skupinou, protože jsou na uhrazení veškerých nákladů na bydlení sami. Chtěli bychom jim v tomto pomoci, aby se v Brně usazovali, aby nemuseli město kvůli nedostupným nájmům opouštět, stěhovat se do okolí a následně sem složitě dojíždět,“ upřesnila Podivinská.

Nájemníci startovacích bytů vzejdou z losování

V opraveném bytovém domě je celkem 12 bytů, z toho 10 startovacích pro mladé páry a rodiny, 1 startovací pro jednotlivce a 1 bezbariérový. Zatímco bezbariérový byt se obsazuje podle pořadníku, nájemníci startovacích bytů vzejdou z losování. Přihlásit se do něj může každý, kdo splňuje stanovená kritéria: například nemá více než 40 let, nevlastní nemovitost určenou k bydlení a nemá příjem vyšší než 1,7násobku průměrné hrubé mzdy. V případě jednotlivce jde o 1,0násobek a konkrétní částky město uvádí u aktuální nabídky startovacích bytů na webu brno.cz nebo bydleni.brno.cz. Měsíční nájemné činí 122,80 korun za metr čtvereční s tím, že tato částka se každoročně upravuje o míru inflace.

Město do projektu investovalo přes 45 milionů korun

Celková rekonstrukce domu trvala 14 měsíců. „Zahrnovala mimo jiné zrušení společného WC a vybudování sociálního zařízení v každé jednotce, nástavbu čtvrtého podlaží se třemi byty, zřízení výtahu nebo úpravu vnitrobloku, kde je pro budoucí nájemníky vyčleněna komunitní zahrádka a odpočinkový prostor s altánem, lavičkami, skluzavkou a houpačkami pro děti,“ vypočítala Loukotová. Město do projektu investovalo 45,5 milionů korun. Hotové byty převzalo v červnu, nyní čeká na kolaudační rozhodnutí. Předpokládá se, že se o byty lidé budou moct hlásit ještě o prázdninách, tak aby se sem začali stěhovat do konce letošního roku.