Dětská nemocnice v Brně ukončí k 31. srpnu provoz takzvaného UA pointu, jenž od dubna 2022 sloužil ukrajinským pacientům. Poskytoval akutní péči o děti s infekcemi nebo vstupní vyšetření pacientům s různými chronickými chorobami. Nemocnice odhaduje, že za dobu fungování UA point navštívilo zhruba 8000 dětí, řekla její mluvčí Lenka Martinková. Místo vzniklo v reakci na zvýšený počet ukrajinských uprchlíků, kteří potřebovali akutní zdravotní péči. Ukrajinští občané však podle nemocnice již měli příležitost zajistit svým dětem praktického lékaře.
Zpočátku pracoviště poskytovalo zejména akutní péči nebo vstupní vyšetření například diabetikům či revmatikům, odkud je lékaři směřovali do odborných ambulancí. „Souběžně jsme pomáhali pacientům s různými formami zdravotnické administrativy, také bylo potřeba zařídit akutní psychologickou nebo psychiatrickou pomoc. Součástí vyšetření bylo i zhodnocení stavu vakcinace, případně odeslání na kliniku dětských infekčních nemocí k doočkování. Po zklidnění počátečního přílivu uprchlíků UA point plnil funkci v podstatě primární péče, tedy praktického lékaře pro děti a dorost,“ uvedla Martinková.
Pracoviště zprvu navštívilo okolo 400 pacientů za měsíc. Postupně návštěvnost klesala, nejnižší byla koncem loňského roku, kdy šlo asi o 150 dětí za měsíc
Letos počty oscilovaly mezi 200 a 300. „Návštěvnost kopírovala aktuální epidemiologickou situaci v Česku, tedy hojně v zimních měsících, méně v letních. Poslední dobou ale přibývalo pacientů, kteří již měli svého praktického lékaře a na UA point si přišli pro druhý názor, což byl jeden z důvodů, proč jsme přistoupili k jeho zrušení,“ doplnila mluvčí.
Přijde-li od září ukrajinský pacient s akutním problémem, vyšetří jej ve všeobecné pediatrické ambulanci. Pokud bude mít chronický problém, který snese odkladu, odkážou jej na praktického lékaře pro děti a dorost.