Riziko šíření požáru je v současnosti v Česku velké a na jižní Moravě velmi vysoké. Vyplývá to z předpovědi, která je několikrát denně aktualizována na webu FireRisk. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe je současná situace neobvyklá tím, jak dlouhé je nepřetržité období s vysokým požárním rizikem a že se jedná o část roku, v níž takto příznivé podmínky pro šíření požáru vegetace nejsou zcela běžným jevem, uvedl v tiskové zprávě. Riziko potvrdil i mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.
Vliv na to, že nyní hrozí v české krajině vysoké riziko šíření požárů, má více faktorů. „Díky deštivému jaru a průměrnému létu máme relativně bujnou sezonní vegetaci v podrostu, například v podobě trav. Ty nyní dozrály a uschly, nebo začínají usychat,“ řekl Trnka. Několik týdnů po sobě také, obzvláště na jižní Moravě, pršelo jen málo a drobné spadané větve a uschlé byliny jsou suché. „Podle dat z našich 125 stanic se vlhkost tenkého mrtvého dřeva pohybuje pod 15 procenty, na řadě míst dokonce pod deseti,“ doplnil Trnka.
Tyto faktory v kombinaci s větrným počasím začínajícího podzimu znamenají neobvykle setrvalé riziko, především na jižní Moravě a také ve středních Čechách
Většinou přitom trvá tak velké riziko dva až tři dny a pak je vystřídá příznivější počasí.
„Aktuální předpověď zejména pro východ republiky signalizuje, že vysoké stupně rizika šíření požárů mohou trvat až do soboty a nemusí ustoupit ani na počátku příštího týdne. Data ukazují, že o něco dříve by riziko mohlo klesnout v západní části Česka,“ uvedl Trnka.
Jeho slova o vysokém riziku potvrzuje i mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. „Sucho je velké a zrovna v pondělí jsme likvidovali požár, který vznikl při pálení trávy v Hustopečích. Muž, který se do pálení pustil, skončil s popáleninami v nemocnici. Dneska jsme hasili jen malý požár trávy v Nemoticích. Naštěstí jsou lidé v tomto počasí velmi opatrní a také jsme ještě letos nehasili větší lesní požár,“ řekl Příkaský. To, že v těchto dnech není požárů více, přičítá i tomu, že už skončily žně a v lesích už se těží mnohem méně než v předchozích letech po kůrovcové kalamitě. „Také nerostou houby, takže lidé necourají po lesích a děti už jsou ve škole,“ zmínil tradiční rizika pro vznik požárů, které plynou z nedbalosti či neopatrnosti.
Významně se riziko zvýšilo v posledním týdnu, kdy v Česku pršelo jen málo a lokálně a teploty přesahovaly na většině území často 30 stupňů
Podobné horké a suché počasí má trvat ještě několik dnů. „Proudí k nám horký vzduch od jihu,“ shrnul po řadu dnů neměnnou situaci klimatolog z CzechGlobe Pavel Zahradníček. Podle Trnky je při pohledu na mapy, které vznikají jako součást projektu Clim4Cast, zřejmé, že Česko je součástí většího regionu, který v současnosti trpí značným suchem. „Stejné problémy mají i další regiony, které jsou blíž jižní Moravě,“ poukázal Trnka.