Nové ReUse centrum i místo pro vzdělávání či konání bleších trhů by za pár let mohlo vzniknout v Brně. Pro projekt, který zastřeší služby umožňující odkládat nepotřebné věci a podporovat jejich opětovné využití, měston hledá nejvhodnější lokalitu. Zatím preferuje brněnské výstaviště. Pokud vše půjde podle plánu, začne výstavba v roce 2026. Odhadované náklady více než 100 milionů korun chce Brno hradit i s pomocí evropských a státních zdrojů, řekl novinářům náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).
V Brně nyní funguje projekt ReUse zaměřený na staré, ale funkční věci, ReNab, který dává druhou šanci nábytku, a RetroUse, který se specializuje na předměty vyrobené před rokem 1989. Lidé mohou tyto věci odevzdat na různých místech po městě. Centrální místo pro uskladnění, opravu a odběr komodit chybí. „Chceme to změnit a vytvořit víceúčelový objekt využívající moderní prvky architektury, jako je modrozelená infrastruktura a obnovitelné zdroje energie, které zajistí udržitelný provoz. Centrum by mělo být také prostředím vhodným pro rodiny, včetně dětského hřiště, kavárny a příjemného okolí,“ uvedl náměstek. Součástí plánované stavby by měly být třeba parkové úpravy včetně jezírka pro zadržování dešťové vody.
Pro nové centrum, jež je inspirované moderními areály ve Vídni nebo Ostravě, chce město letos zadat studii
Bude se zabývat velikostí, uspořádáním, náklady i dotačními možnostmi. Nyní hledá nejvhodnější lokalitu. „Podmínkou je rekonstrukce současných nevyužívaných prostor a dobrá dopravní dostupnost. Nyní se nám jeví nejvhodnější lokalita na výstavišti, které je dostupné pěšky, na kole, MHD i autem. Zatím jsme ve fázi jednání s Veletrhy Brno, současně zkoumáme další možné lokality. Až budeme mít jasno, necháme vypracovat studii a následně projektovou dokumentaci. Jestliže získáme dotaci, mohli bychom začít stavět v roce 2026,“ dodal Chvátal.
Odevzdané hračky, oblečení nebo nábytek bude městská firma SAKO nabízet za symbolické ceny nebo dávat do škol, muzeí či divadel
Centrum by mělo nabídnout prostor také pro konání workshopů či bleších trhů, sloužit má i pro vzdělávání v oblasti cirkulární ekonomiky nebo druhotného využití odpadu.