Po řadě úspěšných zahraničních režií ve Švýcarsku, Německu, Slovinsku, Rakousku či Lucembursku dobyl tentokrát režisér Stanislav Moša se svým týmem chorvatskou metropoli Zagreb. U tamního publika v Divadle Komedija se ředitel brněnského Městského divadla zaskvěl s muzikálem Bídníci v podání tamního hereckého ansámblu. Velkolepá inscenace jednoho z nejhranějších a nejoblíbenějších muzikálů v historii sklidila na vyprodané scéně bouřlivý aplaus, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí Městského divadla Brno Kateřina Vižďová.

Tvorba Divadla Komedija není přitom neznámá ani brněnským divákům

Při mezinárodním festivalu Dokořán pro hudební divadlo publikum v minulých ročnících na Hudební scéně divadla v Lidické ulici v podání skvěle sehraného záhřebského souboru zhlédlo loni v červnu proslulou rockovou operu Jesus Christ Superstar nebo letos v červnu legendární původní chorvatský muzikál Jalta, Jalta.

Stanislav Slovák představil před pěti lety v Chorvatsku Zamilovaného Shakespeara

Vzájemné vztahy Brna s Divadlem Komedija mají však již delší historii, například díky inscenaci Zamilovaný Shakespeare, kterou tam před pěti lety režíroval Stanislav Slovák. A tak započatá spolupráce pokračuje letos na podzim, kdy režisér Stanislav Moša spolu s dalšími členy svého brněnského realizačního týmu připravil pro chorvatské publikum Bídníky.

Jadniky odměnili neutuchajícím aplausem

Chorvatští Jadnici se slavnostní premiéry dočkali v sobotu v Divadle Komedija v Zagrebu, které nadšené obecenstvo ve vyprodaném sále málem zbořilo neutuchajícím aplausem. „Dlouhým potleskem vestoje tak byly oceněny nejen výkony chorvatského hereckého souboru a orchestru, ale i práce brněnských inscenátorů,“ uvedla Vižďová.

Brněnský tým spolupracoval s chorvatskými herci, choreografkou a dirigentem

Osvědčený tým Stanislava Moši tvořila kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová a scénograf Petr Hloušek, jehož scéna ožila ve světlech light designera Davida Kachlíře, přičemž kostýmy i scéna se vyráběly v brněnských krejčovnách a dílnách. V chorvatských rukou pak zůstala choreografie, jež je dílem Tihany Strmečki, která však s Mošou spolupracovala již na řadě jiných zahraničních produkcí, a hudebního nastudování se ujal dirigent Dinko Appelt.

Bídníci měli světovou premiéru už v roce 1980

Francouzský muzikál autorů Alaina Boublila a Claude-Michela Schönberga podle stejnojmenného románu Victora Huga z roku 1862 měl premiéru v Paříži v roce 1980 v režii Roberta Hosseina. „Anglická adaptace se v Londýně hraje od října 1985, což z ní činí nejdéle hraný muzikál ve West Endu a druhý nejdéle hraný muzikál na světě. Broadwayská produkce odstartovala 12. března 1987, byla nominována na dvanáct Cen Tony a skončila po 6680 reprízách 18. května 2003,“ upřesnila mluvčí brněnského divadla.

Příběh o galejníkovi Valjeanovi našel mistrné jevištní ztvárnění

Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi našel adekvátní zpracování v jevištním ztvárnění. V něm se prolínají příběhy hlavního hrdiny, jeho neúnavného pronásledovatele, policejního komisaře Javerta, malé osiřelé Cosette, která najde domov a posléze i lásku studenta Maria, či zvrhle komické dvojice majitelů hospody Thénardierových, kteří přežívají za všech režimů. To vše na pozadí bouřlivé doby, kdy v červenci 1830 v Paříži vyrostou barikády revoluce, jíž se mnozí hrdinové děje také účastní. Davové scény se střídají s intimními, láska s nenávistí a boj s nadějí v lepší svět.