Nová funkce v aplikaci Záchranka nazvaná Patron pomůže lidem, kteří se kamkoliv vydávají sami a chtějí, aby o jejich pohybu měl přehled někdo blízký. Patrona si mohou aktivovat při plánování horské túry prostřednictvím knihy túr, nebo v modulu lokátor. Uživatel si nastaví, jak dlouho bude Patron aktivní a vybere konkrétní lidi, kteří budou mít v případě nouze přístup k informacím o jeho poslední známé poloze. Nová funkcionalita je uzpůsobena různým situacím, které vycházejí ze zpětné vazby uživatelů i odborníků, uvedl v tiskové zprávě ředitel aplikace Filip Maleňák.

„Narůstající počet turistů navštěvujících hory a významné turistické cíle i vydatná houbařská sezona ukázaly, že ne každý, kdo do přírody vyrazí, je schopen dobré orientace v terénu. Když se přidá zdravotní indispozice, může dojít k situaci, kdy ztracený osamělý turista, houbař či sportovec není schopen přivolat si pomoc. Právě v těchto případech by měla pomoci nová funkcionalita,“ sdělil Maleňák.

Uživatel si ji může zapnout v případě, kdy jde sám ven a chce, aby měl o jeho pohybu někdo přehled

V lokátoru si zapne Patrona, zvolí, jak dlouho bude aktivní, a vybere člověka, se kterým chce údaje sdílet. Tomu následně dorazí SMS s odkazem na postupně aktualizovanou trasu uživatele. Výhodou proti jiným způsobům sdílení polohy je podle Maleňáka velmi nízká spotřeba baterie. V druhém případě, kdy jde uživatel na hory, zadá v knize túr v aplikaci cíl, kterého chce dosáhnout. Poté mu aplikace nabídne přidat Patrona, nastavit sdílení aktuální polohy i přidat blízkou osobu. Stejné informace v tomto případě dostane i Horská služba, a to automaticky společně s uloženou túrou.

„Neustále se snažíme turisty, kteří přijíždějí do hor, informovat o důležitosti plánování túr, včetně správného a dostatečného vybavení. V posledních letech jim připomínáme, aby si nezapomněli na túru plně nabitý telefon s mapovými podklady a především instalovanou aplikací Záchranka,“ sdělil mluvčí Horské služby Marek Fryš.

Za osm let provozu má aplikace v Česku přes tři miliony uživatelů

Záchranné složky její prostřednictvím přijaly více než 180.000 nouzových volání. Nedílnou součástí systému jsou i varovná upozornění nebo databáze defibrilátorů či pohotovostí.