Připomíná výdech z lodi nebo periskop ponorky. A po zatočení klikou zpívá a vypráví o místě, kde stojí. Vedle knihovny v Hodoníně vyrostl krátce před Vánocemi takzvaný Poesiomat. Ten nabízí posluchačům básně hodonínských autorů i moravských básnických velikánů, lidové písně, ukázky z divadelních her z Hodonína, hlas herečky Petry Hřebíčkové či Masarykův projev. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval Martin Šeda z projektu Poesiomat & Piána na ulici.
Mluvítka umísťují do měst už devět let
Poetická mluvítka umisťuje už 9 let do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici. „Původně šlo především o jukeboxy na básně napojené na veřejnou elektrickou síť. Dnes nám jde hlavně o zachycení genia loci. O historickou, kulturní a symbolickou paměť místa. A Poesiomat jsme k tomu vybavili klikou, díky které si energii vyrobí sám posluchač,“ vysvětlil autor projektu Ondřej Kobza.
Přihlásil Poesiomat do participativního rozpočtu
Poesiomatu si na svých cestách všiml i Martin Kočí ze spolku Jsme Hodoňáci a přihlásil projekt do městského participativního rozpočtu. „Náš spolek pořádá řadu akcí, jelikož se chceme bavit a nabízet lidem totéž. Když jsme zjistili, že vynálezci Poesiomatu tuto radost povýšili na verzi bez připojení k elektřině, naše nadšení nebralo konce. Pak už byl jen krůček k vypracování projektu,“ svěřil se Kočí.
Radnice projekt podpořila
„Velmi oceňujeme aktivitu občanů a jejich nápady, jak kultivovat veřejný prostor. Jsem proto moc rád, že pan Kočí přišel právě s tímto nápadem a lidé si ho v participativním rozpočtu vybrali. Na nás už zbýval jen milý úkol podpořit jeho realizaci,“ uvedl hodonínský místostarosta Ondřej Fialík (PRO Hodonín).
Lidé si poslechnou poezii, operu i metal
Tamní Poesiomat nabízí paletu příspěvků od básní a písní až místní pohádky. „Posluchači se mohou těšit na básně Oldřicha Mikuláška, Jiřího Mahena či malé zamyšlení o moravské hymně od Jana Skácela,“ upřesnil Kobza. Kromě toho se mohou posluchači těšit například na lidové písně z regionu, básně současných hodonínských autorů v podání Petra Vaculoviče ale i místní metalovou skupinu Like Fool či známého operního pěvce Borise Prýgla.
Na ulici zní Masarykův autentický hlas
„Vzhledem k tomu, že Hodonín je rodištěm prvního československého prezidenta, nabízí Poesiomat dvě ojedinělé masarykovské skladby. Prvním z nich je povídka, kterou Masaryk napsal a zasadil do Hodonína z dob svého mládí. Tou druhou je pak autentický záznam jeho projevu z roku 1928. Po celém světě jsou stovky, možná tisíce Masarykových soch a bust. V Hodoníně je však první, která mluví jeho opravdovým hlasem,“ dodal autor projektu.
Z Poesiomatu mluví i herečka Petra Hřebíčková
Svůj hlas Poesiomatu propůjčili členové tamního divadelního sdružení DS Svatopluk a známá herečka a hodonínská rodačka Petra Hřebíčková. Hodonín se instalací zařízení zařadil do řady více než sedmdesátky českých a zahraničních měst. Poetická mluvítka oslovují kolemjdoucí například v Paříži, Dublinu, kazašské Astaně či americkém Buffalu.