Led na vodních plochách v Brně stále není bezpečný, v týdnu navíc odtával. Strážníci jeho sílu měřili před víkendem, nejvíce ho naměřili v Mariánském údolí, a to devět centimetrů, což není dostatečné. Před vstupem na led na vodních plochách proto opětovně varují. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí strážníků Markéta Skřivánková. Jako bezpečná síla ledu pro vstup se většinou uvádí 12 centimetrů.

Strážníci měří sílu ledu za příhodných klimatických podmínek každoročně

Letos se na Brněnskou přehradu na první měření vydali na začátku tohoto týdne po mrazivějším období, kdy v noci bylo několik stupňů pod nulou a přes den se teploty pohybovaly kolem nuly. Nejvíce naměřili u přístaviště, necelých devět centimetrů. V týdnu se ale oteplovalo. „Mírné oteplení v průběhu tohoto týdne způsobilo tání ledu a s tím spojené ještě větší riziko propadnutí,“ upozornila mluvčí.

Varují před vstupem na přírodní nádrže

Městská policie Brno proto varuje před vstupem na přírodní vodní plochy. Aby byli strážníci vůbec schopni změřit tloušťku ledu na Brněnské přehradě, museli se brodit vodou, protože na březích roztál. Stejně na tom jsou rybníky v Jehnicích.

V Medlánkách naměřili pět centimetrů

Na Medláneckém rybníku strážníci naměřili pěticentimetrovou vrstvu ledu. „Led se ale postupně rozpouští a na hladině stojí voda. Vodní plochy v Mariánském údolí jsou sice pokryty zhruba devíticentimetrovou vrstvou, ale také tady led pomalu odtává a vstup na rozbředlou hladinu rozhodně není bezpečný,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že příznivá situace není ani v Chrlicích nebo na Holáseckých jezerech.

Dnes by mělo být tepleji, o víkendu se ochladí

Podle předpovědi meteorologů by tepleji mělo být i dnes, předpovídají nejvyšší odpolední teploty pro kraj jeden až čtyři stupně Celsia. O víkendu by se zase mělo mírně ochlazovat, na sobotu předpovídají nejvyšší odpolední teploty minus jeden až plus dva stupně, na neděli minus tři až plus jeden stupeň Celsia.