Studenty navržený park Na Zahájce v Hruškách už získává reálnou podobu, na vytvoření projektové dokumentace pro obnovu veřejného prostoru se podílelo 5 týmů studujících 4. ročník v Ateliéru biotechniky II. Po čtyřech letech, co obec zpustošilo tornádo, získává park reálnou novou podobu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová.

„Na začátku prosince minulého roku proběhla v rámci realizace parku pracovní dílna, studující současného ateliéru i autorky realizovaného návrhu měli možnost vysadit strom v rámci budoucího parku. Studenti a studentky jsou tak součástí celého procesu od vytvoření studie až po realizaci díla,“ popsala Pospíchalová.

Nový park Na Zahájce bude zahrnovat odpočinkové zóny kolem rybníka s molem, dětské, workoutové a fotbalové hřiště, ohniště, hruškový sad i lesopark

„Realizace parku je už ve finální fázi. Jsou dokončeny cesty, umístěn mobiliář a menší stavební prvky jako schodiště, a dokončuje se altán a paraván kolem plynové sondy. Výsadby stromů a keřů jsou hotové. Do příštího roku zůstává vyset jen trávníky. V květnu 2025 bude park dokončen,“ doplnil za Ústav biotechniky zeleně ZF MENDELU Přemysl Krejčiřík.

Revitalizaci parku na více než šesti hektarech vyhrál tým ve složení Jana Dynková, Maria Kačalová, Johana Kratochvilová, Zuzana Ottová, Kristýna Tesková a Tereza Vašková

Při plánování se studentky musely vypořádat nejen s důsledky poškození tornádem, na celé ploše skoro úplně chyběly stromy, ale obecně i s odolností vůči extrémním výkyvům počasí. „Pro studenty jde o naprosto unikátní situaci, kdy je trénujeme na věci spojené s klimatickou změnou, což jsou v podstatě nové výzvy krajinářské architektury založené na posledních poznatcích práce s takzvanou modrozelenou infrastrukturou, jako je zasakování vody, udržení vody na stanovišti nebo práce s případnými přebytky vody, co spadnou v jednom okamžiku,“ popsal Krejčiřík.

Studentský projekt pro Hrušky je jedním ze série studentských projektů a studií, kterými se Zahradnická fakulta MENDELU zavázala pomoci obcím postiženým tornádem při obnově zeleně v sídle i krajině. Náklady na realizaci jsou přes 20 000 000 Kč. Projekt je financován ze Státního fondu životní prostředí, z peněz určených na obnovu škod po tornádu.