Masarykova univerzita se může pochlubit novým multifunkčním sálem v historické budově na Komenského náměstí v Brně. Tento prostor, určený pro více než sto účastníků, má nejmodernější audiovizuální technologie a disponuje i umělou inteligencí. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Bývalé sídlo Lékařské fakulty má od září 2024 k dispozici moderní multifunkční prostor s působivým interiérem a důmyslným ambientním osvětlením. Je určen jak pro výuku či jiné odborné přednášky a události, tak pro jednání a hlasování akademických orgánů MUNI.

„Multifunkční sál Masarykovy univerzity jsme vybavili špičkovými technologiemi, které využívají i vrcholné instituce, jako je Evropský parlament nebo NATO. Implementace zahrnuje konferenční systém Bosch DICENTIS, který umožňuje hybridní jednání s možností vzdáleného přístupu. Toto řešení je jedním z prvních svého druhu na světě a reaguje na potřebu efektivní komunikace i v mimořádných situacích, jako byla pandemie koronaviru,“ uvedl za společnost Audiopro Michal Černý.

Dění v sále pokrývají tři kamery Avonic CM93-IP s integrovanou technologií AI Tracking pro automatické sledování mluvčích

Bosch Dicentis Hybrid Meeetings funguje jako most, který vzdáleným účastníkům poskytuje stejnou úroveň funkcionality a uživatelského zážitku jako těm v jednací místnosti. Z domácího prostředí nebo jiných vzdálených míst mohou v reálném čase sledovat jednání, hlásit se do rozprav, promlouvat, hlasovat, prohlížet sdílené dokumenty nebo mít k dispozici okamžitý automatický přepis z výstupů ostatních mluvčích.

Cloudová platforma Bosch navíc zajišťuje robustní šifrování dat, což je pro prostředí vyžadující vysokou míru zabezpečení obzvláště důležité. Cloudová infrastruktura systému Bosch je certifikovaná a prochází pravidelným testováním, čímž chrání citlivé informace akademických orgánů před neoprávněným přístupem.

Všech 106 míst je vybaveno vlastními mikrofony

Do ovládání a chodu konferenčního systému výrazně promlouvá technologické řešení italské společnosti Cedat85, která se specializuje na řešení pro automatické přepisování, překládání či titulkování mluveného projevu. Její systémy Digital4Democracy a CABOLO se začínají uplatňovat i na českém trhu.

V současné době je využívá řada veřejných institucí, především Evropský parlament, v jehož složitém vícejazyčném prostředí tato technologie s využitím umělé inteligence bravurně zvládá transkripční a překladatelské služby. Titulkuje ve více než 30 jazycích a podporuje sofistikovaný systém automatického překladu do více než 60 jazyků.

Z každého jednání je tak pořízen audio záznam, video záznam a písemný přepis, který je velmi přesný a představuje pro akademické pracoviště významnou úsporu času i práce. Přepisy z jednání se dříve pořizovaly tak, že byl záznam nahrán na diktafon a přepisovatelka jej musela přepsat ručně. Zde tuto funkci nahrazuje umělá inteligence.

Nový sál není určen pouze pro potřeby Akademického senátu a Vědecké rady MUNI

Slouží také jako multifunkční místnost pro standardní výuku či jiné odborné přednášky a události.