Kompletním 44. kolem se po reprezentační přestávce vyhrazené Švédským hrám ve středu opět naplno rozeběhne hokejová extraliga. Před čtrnáctičlenným pelotonem je cílová rovinka základní části a na klíčových pozicích je při minimálních odstupech stále vše zcela otevřené. Nejzamotanější je situace u dna tabulky. Poslední Vítkovice mají tříbodové manko na trio Olomouc, Třinec, Kladno. Jen o dva body více nastřádal Liberec. Velmi těsný je ale i boj o prvenství po základní části a rovněž o nejlepší čtyřku.
Obhájce titulu Třinec si již v neděli vylepšil pozici úspěšně zvládnutou dohrávkou s Karlovými Vary (2:1). „Důležité tři body a skvělý týmový výkon. Navíc se nám vracejí zranění i nemocní kluci, do závěru sezony jdeme v plné síle,“ řekl útočník Marko Daňo, jehož tým nyní čeká duel proti čtvrté Mladé Boleslavi. „Musíme teď ukázat sílu týmu. Na tomhle výkonu musíme stavět, takhle musíme hrát i dál,“ doplnil brankář Marek Mazanec.
Bruslaři vyhráli posledních pět zápasů a mají tříbodový náskok na Hradec Králové, Východočeši ale mají utkání k dobru. „Chceme být ve čtyřce. Celou sezonu se v těchto patrech držíme, takže o to určitě zabojujeme. Jak to dopadne, ukáže čas. Je to celé velmi vyrovnané. Vyhrát může i poslední s prvním nebo druhým, třetím týmem. Rozhodnou venkovní zápasy s Litvínovem, Spartou a Hradcem,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel středočeského klubu Tomáš Vlasák.
Hodně důležité body budou v banku také v Kladně, které vyzve právě Hradec Králové
Rytíři jsou třináctí a budou chtít navázat na skvělá vystoupení před pauzou, v nichž zdolali Litvínov (3:0) a vyhráli v Brně (3:2). „Bude to náročné do posledního kola, ale když budeme hrát jako poslední dva zápasy, nemáme se čeho bát. Musíme na to po reprezentační přestávce navázat a sbírat každý bod,“ zdůraznil útočník Matyáš Filip.
Tým Mountfieldu naopak před pauzou neuhrál ve dvou zápasech ani bod a ztratil je s celkovým skóre 3:10. Volno přišlo Východočechům vhod i s ohledem na virózu a další zdravotní potíže řady hráčů. „Neklapalo nám to. Musíme se srovnat. Hrát zase celých 60 minut a vrátit se k základním věcem,“ řekl útočník Connor Bunnaman.
Olomouc posbírala většinu bodů doma, před svými diváky ale poslední dvě utkání těsně prohrála a dosáhla v nich pouze na bod. O nápravu se Hanáci pokusí v duelu s Brnem. „Nikdo nechce hrát na spodku. Po pauze budeme chtít navázat na důležité vítězství z Českých Budějovic a sezonu dohrát tak, jak se sluší a patří,“ prohlásil odhodlaně útočník Lukáš Anděl.
Kometa před přestávkou nezářila. Za pět utkání si připsala jen tři body díky výhře v Třinci
I proto už se Jihomoravané dívají na čtvrtou příčku, která jako poslední zaručuje přímý postup do čtvrtfinále, z uctivé vzdálenosti. Při desetibodovém odstupu mají alespoň utkání k dobru.
Vítkovice jsou sice nadále na dně tabulky, do utkání s Pardubicemi ale půjdou Ostravané povzbuzeni sérií tří úspěšných vystoupení, během nichž neztratili ani bod. Díky Švédským hrám měl navíc kouč Václav Varaďa poprvé od nástupu na střídačku v polovině ledna trochu větší prostor na práci s mužstvem. „Snažíme se na tabulku moc nedívat a soustředit se na každý další zápas. Potřebujeme každý bod,“ řekl útočník Marcel Barinka.
Pardubičtí mohou dál směle pomýšlet na třetí triumf v základní části za sebou a zisk Poháru Jaroslava Pouzara. Svěřenci kouče Miloslava Hořavy bodovali šestkrát za sebou, z toho pětkrát slavili vítězství. Na vedoucí Spartu mají ztrátu tří bodů, ale se zápasem k dobru. S Vítkovicemi vyhrálo Dynamo všechna tři dosavadní vzájemná utkání v sezoně, domácím nepřenechalo ani bod a nastřílelo jim 16 gólů.
Lídr soutěže Sparta se představí v aréně Českých Budějovic
Domácí jsou devátí a poslední dobou se jim příliš nedařilo. Od 7. ledna a domácí výhry 3:2 nad Vítkovicemi čekají na plný bodový zisk. Za tu dobu si připsali čtyři výhry v nastavení a pět porážek. „Soutěž je extrémně vyrovnaná a na našich bedrech je trochu nervozita, i když se kluci snaží,“ řekl po poslední domácí prohře s Olomoucí (1:2 v prodl.) kouč Ladislav Čihák.
Pražané budou na jihu Čech usilovat o prodloužení pětizápasové úspěšné šňůry, během níž neztratili ani bod, vedle toho už 145 minut a 35 sekund neinkasovali. Ve třech vzájemných utkáních sezony navíc sparťané nasázeli Motoru 19 branek. Jenže zápasy po delší herní odmlce mají svá specifika. „Je hezké být první, ale kdo jiný než Sparta ví, že je důležité, co začne po pauze,“ poznamenal gólman Jakub Kovář.
Už takřka 127 minut čeká Plzeň naopak na radost ze vstřeleného gólu. Ve středu Indiáni hostí Liberec a mohou udělat další krok k jistotě účasti ve vyřazovacích bojích. Bílí Tygři jim mají co vracet – v sezoně s nimi pokaždé těsně prohráli – na západě Čech 0:1, doma nejprve v prodloužení, pak v nájezdech.
V posledním utkání změří síly šesté Karlovy Vary se třetím Litvínovem. Oběma celkům se v poslední době nedařilo. Západočeši dosáhli na jedinou výhru z posledních osmi utkání, tým Vervy utnul před pauzou sérii čtyř porážek vydřeným vítězstvím s Libercem (4:3).