Totožnost mrtvého Američana a důvod jeho smrti policejní ani vězeňské orgány dosud nezveřejnily ani nepotvrdily. Zatím tuto zprávu uvedla jen ČTK, která má z důvěryhodných zdrojů informaci o Dahlgrenově sebevraždě potvrzenou. Se zprávou je podle mluvčího velvyslanectví Eduarda Findlaye obeznámena americká ambasáda. Postupuje jako obvykle v podobných případech, dále ji komentovat nebude. Královéhradecká krajská policie dnes uvedla, že ve věznici ve čtvrtek v podvečer zemřel pětadvacetiletý cizinec, a to bez cizího zavinění.
"Při prvotním ohledání těla bylo předběžně vyloučeno cizí zavinění. Pro zjištění přesné příčiny smrti byla nařízena soudní pitva. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení," řekla mluvčí krajské policie Lenka Burýšková.
Mluvčí valdické věznice Eva Francová ČTK potvrdila pouze to, že ve čtvrtek vpodvečer ve věznici zemřel jeden vězeň. "Další informace vzhledem k vyšetřování zatím poskytovat nebudeme. Případ vyšetřují GIBS, policie a vnitřní orgány vězeňské služby," řekla Francová. Za předčasnou označila otázku, zda bude vězeňská služba nějak měnit režim hlídání vězňů. "Probíhá vyšetřování a není stanoveno, že by došlo k pochybení. Je proto předčasné to komentovat či přijímat opatření v tom smyslu," uvedla Francová.
Dahlgrenovu sebevraždu nemá zatím oficiálně potvrzenou ani jeho obhájce Richard Špíšek. "Volal jsem do věznice, ale bylo mi řečeno, že mi to telefonicky nepotvrdí, ať si pošlu oficiální žádost přes datovou schránku. Takže jsem tak učinil," řekl ČTK. Uvedl ale, že o úmrtí už e-mailem informoval Dahlgrenovy rodiče a že je kontaktovalo i americké velvyslanectví. Americká ambasáda informace nevyvrátila. "Velvyslanectví USA v Praze je obeznámeno s touto zprávou a poskytne náležitou podporu, která odpovídá konzulární odpovědnosti vůči americkým občanům na celém světě. Vzhledem k ohledům na soukromí, nebudeme tuto záležitost dále komentovat," uvedl Findlay.
Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová potvrdila dřívější informace policie, že jeden z vězňů zemřel ve věznici Valdice. Musí být podle ní provedena pitva. "To je základ vyšetřování," řekla a dodala, že postup vyšetřování je věcí policie. Na otázku, zda se v případě sebevražd ve věznicích zjišťují případná pochybení zaměstnanců, uvedla, že takové případy vyšetřuje odbor kontroly Vězeňské služby.
Američan Dahlgren podle pravomocného rozsudku zavraždil v květnu 2013 v Brně čtyři lidi. Odsouzen byl na doživotí. Dahlgrenův případ patří k nejhorším zločinům posledních let v České republice. Dahlgren loni v září podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho obhájce v něm navrhoval, aby mladý Američan místo výkonu trestu zamířil do zabezpečovací detence, a to zvláště s ohledem na jeho psychický stav, případně aby dostal mírnější trest vězení. Dovolání nepolemizovalo s rozhodnutím o vině.
Dahlgren zabil v Brně-Ivanovicích všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel – otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Poté odjel do Rakouska, kde nasedl do letadla mířícího do USA. Následně byl zadržen na letišti ve Washingtonu na základě zatykače vydaného českými orgány. Americké soudy pak rozhodly o jeho vydání do ČR.
Dahlgrenovo úmrtí není první sebevraždou doživotně odsouzeného vězně ve Valdicích. Například v září 2010 svůj život ve Valdicích ukončil takzvaný lesní vrah tří lidí Viktor Kalivoda. Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím. Trest si za jejími zdmi nyní odpykává 1078 odsouzených. Věznice od roku 1857 sídlí v někdejším kartuziánském klášteře, celý komplex má rozlohu téměř deset hektarů. Trest si ve Valdicích odpykávají i doživotně odsouzení.
Ze statistik Vězeňské služby vyplývá, že v českých věznicích se v posledních několika letech stává kolem deseti dokonaných sebevražd ročně. V roce 2012 se však jejich počet blížil dvaceti.