Přibylo ale přestupků, kdy řidiči nerespektovali dopravní značení. ČTK to dnes řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Ročně vybere městská policie od motoristů na pokutách zhruba 30 milionů korun.
Řidiči loni nerespektovali dopravní značení ve více než 28.000 případech, oproti 23.000 případů v roce 2016. Mezi nejproblematičtější ulice tradičně patří například Hybešova, Václavská, Merhautova nebo Pekařská, kde řidiči často parkují příliš blízko tramvajových kolejí.
"Pozornost věnujeme i dalším nebezpečným přestupkům, jako je například rychlá jízda ve městě. Hlídky městské policie odhalily 4703 překročení nejvyšší povolené rychlosti. Výjimkou nebyli řidiči, kteří nejvyšší povolenou rychlost překročili přibližně dvojnásobně," uvedl mluvčí. Díky měřením navíc strážníci každý rok odhalí i řidiče pod vlivem návykových látek, hledané osoby, motoristy se zákazem řízení i vozy v pátrání.
Celkem 16.300 přestupků se týkalo zastavení nebo stání tam, kde vozy tvořily překážku pro bezpečnost či plynulost provozu. Je to asi o 2500 méně než v roce 2016. Podle mluvčího také pokračuje trend, že ubývá dopravních přestupků v pěších zónách, a to díky intenzivnějším kontrolám. Z předloňských asi 4500 přestupků se situace zlepšila na loňských 4300.
"V letošním roce budeme mimo jiné věnovat zvýšenou pozornost nebezpečnému stání v křižovatkách a před přechody pro chodce. Na rychlou jízdu se hodláme zaměřit tradičně u základních a mateřských škol, zastávek hromadné dopravy a v blízkosti přechodů pro chodce," uvedl mluvčí.
Strážníků je v Brně kolem 500, plán je asi o čtyři desítky vyšší. Předloni v září si brněnští strážníci připomněli 150 let od založení.