Bývalý šéf společnosti Sazka měl podle žaloby zaplatit za poškození dobrého jména unie i celého českého sportu dva miliony korun, Městský a Vrchní soud v Praze ale žalobě nevyhověly. Předseda ČUS Miroslav Jansta na dotaz ČTK uvedl, že verdikty soudů budí dojem, že za činnost Hušáka a pád Sazky nesou odpovědnost ostatní členové představenstva a dozorčí rady. ČUS byla většinovým vlastníkem Sazky.
Výsledek dovolacího řízení ČTK sdělila Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu. Odůvodnění zatím Nejvyšší soud nezveřejnil. "Pakliže v České republice ztráta podniku jako Sazka nezpůsobí škodu, tak k tomu nemáme co říci. To je rozhodnutí soudu," uvedl předseda ČUS. "Ukázalo se, že ostatní členové představenstva a dozorčí rady nesou odpovědnost za činnost Aleše Hušáka a pád Sazky," doplnil. Další informace podá unie podle Jansty na své valné hromadě v červnu. Hušák vinu za krach loterijní společnosti Sazka opakovaně popírá.
Podle žaloby se Hušák choval v roli šéfa Sazky jako diktátor a v podstatě mohl za její krach. Potíže Sazky odstartovala stavba multifunkční arény, která vznikla pro mistrovství světa v hokeji. Původní odhad její ceny 2,75 miliardy se vyšplhal na devět miliard korun. Podle sportovní unie byla celá stavba financována z cizích zdrojů, což vedlo k zadlužení Sazky a jejímu pozdějšímu pádu.
Sportovní svaz si v žalobě stěžoval také na to, že jako většinový akcionář Sazky neměl dostatečné informace o hospodaření loterijní společnosti. Hušák podle žaloby vyplácel mimořádně vysoké odměny nebo plýtval penězi za marketingové a poradenské služby. Za další nepřiměřené náklady žaloba označila útraty za soukromé letadlo, osobního řidiče, kuchaře, sekretářky nebo nákupy pozemků, vinařství či objektů za desítky milionů korun.
Podle pražských soudů bylo nutné zamítnout žalobu jako nedůvodnou, jelikož se sportovní unii nepodařilo prokázat, jak Hušák sportovcům poškodil pověst a způsobil škodu. "I my máme za to, že petit omluvy neodpovídá skutkovým tvrzením," uvedl loni předseda senátu vrchního soudu Jiří Čurda.
ČSTV byl většinovým vlastníkem základního kapitálu Sazky v hodnotě zhruba 2,1 miliardy korun. Po krachu firmy svaz za akcie získal 29 milionů korun. Konkurz na Sazku byl vyhlášen koncem května 2011. Firmu získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy korun.
V dalším soudním sporu chce sportovní unie po Hušákovi 951 milionů jako náhradu škody a ušlý zisk.