Školní jídelny a jídlo z nich – někdy chutnější, jindy o něco méně. Většina z nás to zná. Ovšem jsou děti a hlavně jejich rodiče, kteří kromě chuťové stránky jídla musí řešit také jejich složení. Ze zdravotních důvodů mají nějakou dietu a to přináší ředu těžkostí. V Brně se do zlepšení situace zapojil i magistrát.
Denně vařit pro děti do školy dietní jídlo, v krabičkách to nosit do škol či školek, a to vše jen pro to, že naše dítě trpí například celiakií, alergii na laktózu nebo musí mít diabetickou stravu. To je úděl řady rodičů. Dietně vařící školní kuchyně nyní město Brno finančně podpoří.
„Uvolnili jsme milion korun, abychom podpořili ty školské kuchyně, které už dneska takto dietně vaří," prozradil 1.náměstek primátora města Brna Petr Hladík. "Jedná se konkrétně o 20 kuchyní, a zároveň abychom motivovali další zařízení, aby se k tomu přihlásili.“ Tyto finanční prostředky by měly být určený přímo na odměny kuchařkám a kuchařům, kteří se na přípravě dietní stravy podílí.
Tohoto projektu se aktivně účastní také odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Naši studenti potom vlastně pomáhají jakoby z hlediska hygienického, konzultují s těmi vedoucími školních jídelen, jakými potravinami nahrazovat ty potraviny, které jsou vyloučeny, aby ty pokrmy byly nutričně plnohodnotné,“ říká Martin Krobot, asistent Ústavu ochrany a podpory zdraví Masarykovy univerzity Brno
Město také připravuje ve spolupráci se střední zdravotnickou školou školení kuchařů a kuchařek, tak aby mohli dietní jídla sami připravovat.