Na bienále přihlašují své práce středoškolští a vysokoškolští studenti designu a příbuzných oborů. Odborná komise letos vybírala ze 400 přihlášek. Oproti loňsku projevili větší zájem studenti ze zahraničí, hlásili se zájemci ze sousedních zemí ČR, z Balkánu, Maďarska, Švédska, Británie a Tchaj-wanu.
"Měli jsme tak možnost konfrontovat výsledky v širším mezinárodním kontextu, což přispívá k atraktivitě akce do budoucna," uvedla členka komise a prorektorka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Sylvie Jokelová. Na přehlídku komise vybrala zhruba 170 prací.
Návrhy se zaměřují na průmyslový design, tvoří je například samojízdná sklízecí řezačka, elektromotocykly nebo protihluková stěna, i na dekorativní díla nebo domácí spotřebiče, nábytek a oděvy. Velkou skupinu tvoří pomůcky pro handicapované nebo lidi se zdravotními problémy, například přístroj pro děti s poruchou pozornosti nebo speciální klika pro pacienty s artritidou.
"Komise hodnotí nápad, inovativnost a v první řadě originalitu přihlášené práce," uvedl člen odborné komise, akademický sochař Miroslav Zvonek. Mezi hlavní kritéria patří výtvarně estetická hodnota návrhu, prezentace a provedení 3D modelu. Komise hodnotí i funkčnost předmětu.
Přehlídka Design.S je nesoutěžní, organizátoři mají ale možnost ocenit práci, která je nejvíc zaujme. Vyhlášení ceny za nejlepší studentský design se uskuteční spolu s vernisáží vybraných prací 25. června.