Čtyři se týkají "neslušnosti" hry, jedno bylo podáno na radikály, kteří představení narušili, řekl mluvčí zastupitelství Ivo Hahn.
Ve hře, která budila vášně už před uvedením, je například scéna, v níž herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo jiná, ve které si herečka vytahuje z přirození českou vlajku. Představení v Brně minulý víkend přerušili nejvýrazněji pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé.
Státní zastupitelství eviduje trestní oznámení tohoto hnutí a dalších tří subjektů, všechny zaměřené na "neslušnost" hry a proti hře jako takové. Předseda hnutí Slušní lidé Zdeněk Pernica už dříve uvedl, že jejich trestní oznámení směřuje proti řediteli Národního divadla v Brně Martinu Glaserovi, chorvatskému režisérovi hry Oliveru Frljičovi a hercům. Kromě zneuctění vlajky, jež bylo podle hnutí evidentní, jde i o posouzení vystoupení umělců z hlediska možného trestného činu hanobení víry.
Výjimkou v trestních oznámeních, jež v této souvislosti městské státní zastupitelství eviduje, je podání senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), která ho směřovala vůči jednání aktivistů. Podle ní existuje podezření, že naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví.
Ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser uvedl, že policie si v souvislosti s hrou vyžádala záznamy, jež měli k dispozici. "Nějaké vysvětlení jsem podával dávno před představením. Od té doby žádné osobní setkání, ani žádná reakce na výhrůžný e-mail, který jsme policii oficiálně předali," řekl Glaser.
V sobotu 26. května po začátku kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na provázku v Brně začala část publika, zejména příznivci hnutí Slušní lidé, hvízdat a dupat a vzápětí vtrhli na jeviště a bránili další produkci. Odešli až po desítkách minut po příchodu a na výzvu antikonfliktního týmu.
Trestní oznámení lze podat například i na Nejvyšší státní zastupitelství, které je postupuje dál. Některá eviduje i policie. Jejich přesnější počet bude proto podle mluvčího Pavla Švába znám do konce týdne.
Trestní oznámení v souvislosti s hrou podal například i právník Zdeněk Koudelka, a to na ředitele brněnského Národního divadla Martina Glasera a brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku. Další oznámení podal pro znevážení státního symbolu.