Výstava ukazuje současné směry, zároveň připomíná slavné Expo 58 v Bruselu. Výstava nazvaná Ex post potrvá do 19. srpna, řekli ve středu novinářům zástupci Muzea města Brna, které na hradě sídlí.
"Výstava Ex post zpětně nahlíží díla umělců, kteří stáli na samém počátku rozvoje československé sklářské ateliérové tvorby, a zároveň tvorbu současných autorů, představitelů nejaktuálnějších tendencí ve směřování tohoto média," uvedl kurátor Ján Gajdušek.
Menší část výstavy odkazuje k Expu 58, tvoří výběr prací z konce 50. a průběhu 60. let od Reného a Miluše Roubíčkových, Pavla Hlavy, Oldřicha Lípy a Vladimíra Kopeckého.
"Je to pro nás nesmírně významná událost, protože právě tehdy se Československu podařilo poprvé pomyslně otevřít onu železnou oponu a na výstavě se prezentovat prostřednictvím umělců, kteří tvořili v tehdy novém oboru výtvarného umění – uměleckém a autorském skle," řekl ředitel muzea Pavel Ciprian.
Také podle Gajduška byli českoslovenští skláři první v historii, kteří se rozhodli použít sklo jako abstraktní sochařský materiál. "Staletí předtím se sklo používalo pouze v rámci užitého umění," řekl Gajdušek.
Větší část výstavy představuje tvorbu současných autorů Luby Bakičové, Kláry Horáčkové, Zuzany Kubelkové a Martina Opla. Jejich díla demonstrují variabilitu skla. Autoři experimentují s optickými vlastnostmi, využívají proměnlivost tvarů a barev a inovují výrobní procesy. Zachází tak mnohem dál než jejich předchůdci.
"Mladá generace to má náročnější, protože chce-li opravdu přijít s něčím novým, musí být schopna zajít do nesmírně složitých technických experimentů s materiálem," dodal Gajdušek, podle kterého je současná sklářská tvorba charakteristická neustálým posouváním hranic. Návštěvníci tak uvidí například exponáty vytvářené extrémně obtížnou technikou takzvané sklářské textilie.