V Brně připomene tuto zásadní historickou událost řada akcí, od pietních setkání přes historické výstavy až k modernímu videomappingu.
Co se dělo v brněnských ulicích v roce 1968 a 1969, ukáží dva dokumenty promítané v letním kině na nádvoří radnice městské části Brno-střed na Dominikánské ulici. Začátek je ve 21 hodin a vstup je zdarma.
Slavnostní koncert duchovní hudby se při této příležitosti uskuteční v úterý v 19.00 v katedrále na Petrově. Zakončí ho závěrečné požehnání městu a národu. Koncert je součástí projektu Svoboda velký dar 1968–2018, který zahrnuje také výstavu, přednášku nebo workshop. Zakončen bude v neděli v 10.30 slavnostní bohoslužbou, na které budou připomenuty všechny oběti totality.
Nevšední cestou připomene historické výročí Masarykova univerzita. Na budovu rektorátu na Moravském náměstí bude po čtyři večery promítat asi sedmiminutovou projekci s názvem 1968 – rok smutku a ztrát. Obrazová smyčka poběží každý den od 22.00 do 1.00.
Padesát let staré události ožívají také na dvou výstavách. Symbolicky právě v úterý 21. srpna končí výstava v Křížové chodbě Nové radnice, která přináší fotografie, archivní dokumenty i vzpomínky pamětníků. Naváže na ni další tematická výstava, tentokrát na Špilberku. Její vernisáž proběhne v 17 hodin a otevřena pak bude od 22. srpna až do dalšího významného data československé historie: do 28. října. Tato výstava, nazvaná Rok 1968 v Brně očima cenzora , mimo jiné ukáže, jak byly historické události deformovány oficiální komunistickou propagandou.
Okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy stála několik brněnských občanů život. Památku Josefa Žemličky, zastřeleného okupanty v pouhých 16 letech, a Viliama Debnára, zavražděného před zraky teprve pětiletého syna, uctí pietní akty u jejich pamětních desek na ulici Jihlavské a Jedovnické. Při prvním výročí sovětské okupace byli při demonstracích zastřeleni Stanislav Valehrach a Danuše Muzikářová. Také jejich předčasnou smrt připomene pietní akt u pamětních desek, tentokráte na Orlí a rohu Moravského náměstí a Rašínovy.