Sto let od vzniku samostatného Československa oslavuje tento týden v Brně řada akcí. Nejvíce se jich uskuteční v neděli, na kterou připadá samotné výročí. Akce Brno 1918 zahrnuje komentovanou prohlídku výstavy Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…na hradě Špilberku. Její kurátor, historik Radim Dufek, bude vyprávět o vzniku Československa a o tom, co se přesně před 100 lety odehrávalo přímo v Brně. V Denisových sadech bude k vidění i poslechu promenádní koncert c. k. dechového orchestru, přehlídka historické módy, dobový fotosalon, střelnice, historická pošta… A kdo přijde v dobovém oděvu, dostane na památku dárek. Součástí akce jsou i tematické procházky po Brně, ke kterým zve průvodce Jan Kruba: „Prohlídka mapuje místa, kde se událo to nejdůležitější kolem vzniku Československé republiky, a to především v noci z 28. na 29. října 1918 v Brně. Zastavíme se například u Besedního domu, z jehož balkonu se vyhlašovala republika, nebo u Staré radnice, kde si připomeneme, že přebírání moci bylo poměrně dramatické.“ Prohlídky startují u Besedního domu na Komenského náměstí v sobotu v 10.00 a v neděli ve 12.00.
Nedělní oslavy zahájí v 10 hodin vzpomínkový akt u pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za stoletím československých dějin se ohlédne primátor Petr Vokřál a další osobnosti. K pomníku TGM, Janáčkově fontáně i na další místa instalovali studenti Masarykovy univerzity dřevěné cedule s prezidentovými citáty a hashtagem #stoletévzkazy. Cílem je přimět kolemjdoucí, aby se zamysleli nad jejich odkazem. Vila Stiassni na neděli naplánovala sérii speciálních prohlídek, které ještě zvýrazní nostalgickou vzpomínku, kterou samotná prvorepubliková vila vyvolává. Při dopoledních a poobědních prohlídkách oživí výklad například dobová hudba, večer zase budou návštěvníci společně s kapitánem Povondrou pátrat po vrahovi v rámci detektivního představení Případ vdovy.
Happening s pokusem o překonání rekordu i filmovou premiéru na oslavu významného historického výročí připravila Masarykova univerzita. V rámci Mapathonu budou dobrovolníci v bohunickém kampusu od 14 hodin skládat největší mapu Československa. „Jde o vůbec první mapu Československa včetně Podkarpatské Rusi, která byla vytvořena z podkladů původního vojenského mapování Rakousko-Uherska. Mapa je v měřítku 1:25 000 a její podklady tvořily až do poloviny 20. století jediné souvislé topografické dílo na našem území,“ přiblížil význam tohoto díla o přibližném rozměru 40 x 17 metrů Zdeněk Stachoň z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty.
Snímek Hovory s TGM odkazuje na knižní rozhovor dvou výrazných osobností první republiky Karla Čapka (Jan Budař) a prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (Martin Huba). První veřejné promítání filmu se odehraje v univerzitním kině Scala v neděli 28. 10. ve 21.00.
Symbolicky 28. října zahájí svůj provoz v bývalé káznici na Cejlu jihomoravská pobočka Paměti národa. V 15 a v 16 hodin se mohou návštěvníci zúčastnit komentované prohlídky káznice, během podvečera si mohou poslechnout záznamy autentických vzpomínek vězňů nebo zhlédnout krátký film s brněnskými pamětníky.
Také v den státního svátku 28. října 2018 proběhne v brněnském Sono Centru velký koncert na oslavu 100 let založení Československé republiky. Jako hlavní host vystoupí Robert Křesťan a Druhá tráva. Během pestrého večera, jehož program tvoří hudebníci spojení s Brnem, čeká návštěvníky průlet časem od 30. a 40. let, přes 60. a 70. léta až do současnosti. Do atmosféry první republiky nás přenese písničkový pořad Mě to tady (ne)bavív podání Jiřího Vondráka, Hany Robinson a Orchestru Divadla šansonu. S brněnskou kapelou Django Jet pódium ožije tanečním swingem a francouzským gypsy jazzem. Dalším výrazným hostem budou Synkopy 61, kapela, která v roce 2016 oslavila 55. výročí své existence a patří k českým průkopníkům bigbítu. Svým vystoupením nás posune na časové lince do 60. a 70. let, kdy patřili ke špičce naší populární hudby. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky: autorská a interpretační výjimečnost Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů, proto kapela právem náleží ke špičce folk & country nejen v ČR.
Vyrazit můžete také na "Zelňák". V sobotu 27.října od 7 hodin se zde koná Trh na Zelňáku 2018. Historie trhu na Zelňáku sahá až do 13. století, kdy se mu říkalo "Staré tržiště". Pro svou polohu na svažitém terénu petrovského kopce se mu také říkalo "Horní trh". Společně s Rybným trhem (Dominikánské nám.) a Dolním trhem (nám. Svobody) byl již od středověku jedním z nejdůležitějších brněnských tržišť.Na trhu na Zelňáku, jak jej nazývají místní, najdete jen to nejlepší sezonní ovoce a zeleninu od farmářů z blízkého okolí a další pochutiny.
Poslední říjnová sobota bude v brněnské zoo už tradičně patřit oblíbenému Halloweenu. Pro návštěvníky budeme mít na dolní točně vláčku nachystaných 1000 dýní zdarma, které si mohou od půl třetí vyzvednout, vydlabat a samozřejmě také ozdobit. Kromě dýní budou od 14 hodin nachystána komentovaná krmení, dílničky pro děti v Centru služeb a v Kamčatské chalupě v Beringii a také speciální halloweenská soutěž se třemi stanovišti. Kromě toho mohou zájemci v Africké vesnici ochutnat dýňové dobroty, konkrétně polévku a koláč. Chybět pochopitelně nebude ani pestrý program na pódiu u Dětské zoo. Ten začne v půl páté a postupně se v něm vystřídají hudební a taneční vystoupení, divadlo, vybereme nejhezčí dýně a vše uzavře ohňová show.
Začíná poslední říjnový víkend. Ať už se v něm vypravíte kamkoliv, věřím, že bude plný příjemných zážitků, slavnostních chvílí a velké pohody. To vám samozřejmě všechno přeje redakční tým Brňana. A nezapomeňte si ze soboty na neděli posunout ručičku hodinek ve tři ráno na druhou hodinu. Snad vám ta hodina spánku navíc přijde k duhu!