Ve výstavních síních je asi 130 prací, které se dostaly do druhého kola soutěže o Cenu profesora Jindřicha Halabaly. Kromě Čechů a Slováků se představují také autoři ze Spojených států, Irska či Portugalska.
Mezi oceněnými pracemi je například sofa Chenille, které navrhla Lucie Černochová z Mendelovy univerzity v Brně. Opěrky jsou v různé výšce, což podporuje více možností a poloh při sezení. "V nižší poloze je tam i stoleček, kde si člověk může odložit kávu nebo notebook," řekla Černochová. O sofa projevil zájem soukromý výrobce, brzy se dostane na trh.
Mezi oceněnými pracemi jsou stoly, židle, svítidla, ale také třeba komplexní design víceúčelové modulární stavby nebo kavárna v kontejneru.
Většina návrhů je dovedená k funkčnímu výrobku. Vedeme studenty k tomu, aby nekončili u vizualizací. Nejvíc je naučí realizace. Zjistí, že musí komunikovat se řemeslníky, musí zjistit, jestli se to dá vyrobit," uvedl pedagog brněnského Ústavu nábytku, designu a bydlení Jiří Tauber. Podle dalšího pracovníka ústavu spojuje studenty zájem o využití nových technologií.
Podle Taubera by nábytek neměl být spotřebním zbožím. "Design má směřovat k tomu, aby se nábytek používal delší dobu," uvedl Tauber. Poukázal na současný trend renovování historického nábytku či zhotovování replik slavných kusů.
Ukázky mladého designu zůstanou v Místodržitelském paláci vystavené do 25. listopadu.