Primátorův náměstek Martin Ander (SZ) řekl, že v době sucha častěji hrozí rychlé a mohutné srážky, které vyvolávají bleskové povodně. Sirény se nově objeví například ve Starém Brně, Komárově a Heršpicích. Většinu nákladů uhradí Evropská unie.
Radní schválili zadávací řízení na dodání varovného informačního systému. Bude v záplavovém území města Brna a přilehlém okolí, aby se obyvatelé dozvěděli o případných povodních. Podle Andera budou situaci vyhodnocovat odborníci jako například zástupci Povodí Moravy. Informace se pak sirénou dostanou k lidem, vedle zvukových signálů bude možné přenést i hlas, jako je to v obcích běžné u místních rozhlasů.
Varovný systém už na některých záplavových místech je, především v centru, nepokrývá ale celou plochu záplavových území. "Je taky už starý, takže ho někde obnovíme a doplníme ho i na jiná místa, kde ještě chybí. Je to například Staré Brno, Žabovřeské louky, Husovice, ale také Komárov nebo Dolní a Horní Heršpice," vyjmenoval Ander.
Podle něj nelze brát hrozbu povodní na lehkou váhu ani v době, kdy jsou problémy se suchem. "Svádí to k tomu myslet si, že je to zbytečné. Doba sucha ale znamená, že srážky nejsou rozložené průběžně v celém roce, ale naopak přicházejí nárazově, rychle a mohutně, což vyvolává bleskové povodně," upozornil Ander.
Brno chystá také protipovodňová opatření. Budou součástí například miliardové investice na rozšíření koryta řeky Svratky, kde město plánuje také cyklostezky, pěší trasy, tůně nebo mokřady.