Soutěžící startují u teplárny na ulici Špitálka a odtud se vydají po stopách parovodního potrubí. To ve městě už od roku 2010 mění Teplárny Brno za méně nákladné a ekologičtější horkovody. Letos vyměnily další čtyři kilometry potrubí a do roku 2022 by měly parovody z města zmizet docela. Zbývá vyměnit 26 kilometrů parovodů. Více informací o strategických projektech na webu kopemezabrno.cz
Teplárny Brno jsou ve dvou třetinách výměny parovodů, jichž je na území města 66 kilometrů. Od roku 2010 bylo přepojeno už 448 odběrných míst, tedy různých domů, škol, nemocnic i průmyslových areálů.
Výměna, která je velmi náročná, má řadu výhod. Patří mezi ně snížení tepelných ztrát, horká voda je totiž pro distribuci tepla mnohem vhodnějším médiem než pára. Nezatěžuje tolik rozvody a obsluha sítě není tak složitá. Horkovody jsou navíc mnohem šetrnější k životnímu prostředí, každý nahrazený kilometr parovodu znamená zmenšení produkce oxidu uhličitého o 336 tun – a to každý rok. Po dokončení celé přestavby to bude o bezmála 21 tisíc tun, což odpovídá ročním emisím desetitisíce automobilů.
Přeměna parovodů na horkovody zatím vyšla na více než 1,5 miliard korun. Kladný finanční efekt ale pociťují nejen samotní odběratelé, ale i teplárny, které na výrobu tepla spotřebují mnohem méně zemního plynu. Hlavním důvodem výměny je nicméně snižování ztrát při přenosu v distribuční síti. „Za sedm let provozu nových horkovodů již máme přínosy tohoto projektu potvrzeny. Zákazníci spoří ve spotřebě 10 až 15 procent tepla, horká voda má při distribuci menší ztráty a snazší je i obsluha upravených výměníkových stanic, jejich měření a regulace,“ řekl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
Teplárny se snaží práce koordinovat tak, aby byly výměny vedení součástí velkých rekonstrukcí ostatních firem. V letošním roce tak spolupracují například s Dopravním podnikem města Brna při současné rekonstrukci Zábrdovické ulice, v minulosti to byla například rekonstrukce rozvodů na ulici M. Horákové nebo v ulici Rašínově.
Čtvrté kolo podzimní části soutěže Brno, co není povede soutěžící právě po stopách mizejících parovodů. Celá trasa je tentokrát dlouhá 2,2 kilometru a má čtyři stanoviště. Hráčům zabere přibližně dvě hodiny času. Prvních pět týmů, které se vypořádají se šiframi nejrychleji, čeká speciální odměna.
„Podzimní části hry Brno, co není se zúčastnilo za tři kola 184 týmů. Na jaře to bylo 164 týmů za všechna čtyři kola. Nejrychlejší tým splnil třetí kolo hry za krásných dvacet sedm minut. Teď máme před sebou už poslední kolo, a to v blízkém okolí brněnských tepláren. Hráči budou šifrovat a objevovat zajímavosti o transformaci parovodů na horkovody. Nejlepší týmy čeká unikátní prohlídka provozu Tepláren Brno Špitálka. Bude speciálně sestavena jen pro ně,“ vysvětlil David Blažek, ředitel agentury Media Age, která celou soutěž připravuje.