Nový mamograf, který umožňuje kromě běžného vyšetření i vyšetření prsu pomocí využití kontrastní látky, používají v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Přístroj za přibližně sedm milionů korun ústav pořídil v rámci pravidelné obnovy mamografů, které má celkem tři.
"Přístroj samozřejmě funguje i jako obyčejný mamograf, kontrastní mamografie je doplňkovou funkcí. Umožňuje nám detailnější zobrazení tkáně a přesnější identifikaci místa, odkud je potřeba udělat biopsii, tedy odebrat vzorek tkáně," vysvětlila vedoucí mamárního screeningu Monika Schneiderová.
Tuto metodu nepoužívají v Masarykově onkologickém ústavu plošně, ale pouze v případech, kdy je potřeba zobrazení pomocí mamografu zpřesnit. "Každý nádor znamená výrazné prokrvení tkáně, to je jeho podstata. Právě toto zvýšené prokrvení dobře zobrazí kontrastní látka. Díky tomu můžeme zpřesnit místo, ze kterého je třeba odebrat biopsii a snížit tak jejich počet," doplnila Schneiderová.
Zdůraznila, že mamografie je nejspolehlivější metodou pro včasné odhalování nádorů, které jsou tak malé, že je zatím nelze zjistit pohmatem ani jiným vyšetřením. Od roku 2002, kdy bylo preventivní vyšetřování v České republice zavedeno u cílové skupiny žen od 45 let, se screeningu účastní téměř 63 procent žen.
"Bohužel stále přetrvávají některé mýty o mamografickém vyšetření. Ženy na něj nechodí, protože věří, že dostanou příliš vysokou dávku záření, že je vyšetření bolestivé, nebo že při něm vznikají pohmožděniny prsní tkáně, z něhož pak vznikají nádory. Ale nic z toho není pravda," zdůraznila Schneiderová.
Rakovina prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním žen. Ročně bývá v České republice zjištěno přibližně 7000 nových případů, asi 1900 žen ročně na tuto nemoc umírá. Šance na přežití se přitom zvyšuje v závislosti na včasném odhalení nádoru.