Na středečním setkání s novináři nově otevřenou expozicí provedla návštěvníky za přítomnosti Kuřimského starosty Draga Sukalovského a hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka historička Sylvia Laurincová.
Městečko Kuřim si po dlouhá staletí zachovávalo svůj převážně zemědělský charakter, který se pozvolna začal měnit se stavbou železniční trati na přelomu 19. a 20. století. Zásadní zlom v jeho dalším vývoji způsobila 2. světová válka. Jedním z klíčových podniků byla brněnská Zbrojovka. V roce 1938 byl vypracován projekt nového závodu, ale z jeho realizace kvůli okupaci sešlo. Realizovat projekt v Kuřimi nařídil v roce 1941 ministr letectví Hermann Göring – kuřimský závod měl sloužit zbrojním potřebám nacistického Německa.
V polovině roku 1943 do areálu kuřimské Zbrojovky přesunula svou výrobu i firma na výrobu leteckých motorů Klöckner – Flugmotorenbau GmbH z Hamburku, který byl ohrožován spojeneckými nálety. Původně malé městečko Kuřim se rozrostlo o dalších 15 tisíc zaměstnanců obou závodů.
Po obsazení jihu Itálie Spojenci koncem roku 1943 a zřízení vojenské letecké základny u města Bari se dolet spojeneckých bombardérů prodloužil až nad Protektorát. V pátek 25. srpna 1944 byly výrobní haly Zbrojovky i Klöckneru masivně bombardovány. Při spojeneckém náletu zahynulo přes 40 osob nejen z řad zaměstnanců továrny, ale i z řad civilního obyvatelstva; dalších 200 bylo zraněno.
Stále reálnější ohrožení průmyslové a zbrojní výroby v Německu i Protektorátu spojeneckými nálety vedlo ke snaze přenést výrobu do podzemních objektů – proto se vedení Zbrojovky rozhodlo vybudovat uvnitř nedalekého kopce Záruba štoly, které měly původně sloužit z větší části jako výrobní prostory a menší část byla vyhrazena pro zaměstnance. Projekt budování štol byl označen krycím názvem.
Systém štol v kopci Záruba na severním okraji Kuřimi byl budován ve 2. polovině roku 1944 a počátkem roku 1945, ale nebyl zcela dokončen a výroba zde nikdy nebyla realizována. Přesto kuřimské štoly posloužily 2—3 tisícům obyvatel Kuřimi a okolních obcí jako úkryt před bombardováním a závěrečnými boji na přelomu dubna a května 1945. Po osvobození zůstaly štoly opuštěny a nevyužity – z bezpečnostních důvodů byly vchody do většiny z nich zavaleny.
Prohlídky Kuřimských štol jsou nyní až do konce roku vyprodány. Po Novém roce pak budou prohlídky, kvůli kapacitě prostor, vždy na objednávku, a to každou druhou sobotu.